افزایش کیفیت زندگی به وسیله ورزش کردن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 5 دی 1395 در ساعت 13 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

از گذشته تا کنون تحقیقات زیادی درباره کنترل بیماری ها صورت گرفته و نتایج به دست آمده از این تحقیقات نشان می دهد ، اشخاصی که بیشتر روزهای هفته حدود 30 دقیقه به صورت ملایم به تمرینات ورزشی می پردازند در مقایسه با افرادی که تحرک کمتری دارند از سلامت روحی و جسمانی بیشتری برخوردار هستند.

ورزش اضطراب، استرس وافسردگی را از بین برده و خلق خوی انسان را بهبود می بخشد و موجب افزایش اعتماد به نفس می شود؛ دانشمندان معتقدند داشتن فعالیت بدنی اصولی و صحیح کیفیت زندگی افراد را بالا می برد؛ با دیدن زندگی ورزشکاران متوجه می شوید در مقایسه با سایرین روابط اجتماعی و خانوادگی موفق تری دارند و خیلی کمتر به بیماری های قلبی- عروقی و یا سکته مغزی دچار می شوند؛ کسانی که ورزش می کنند حتی اگر به بیماری مبتلا بشوند دوره نقاهت کوتاه تری خواهند داشت و زودتر سلامتی خود را باز پیدا می کنند.

ورزش باعث تقویت ساختار قلب و عضلات بدن می گردد؛ همچنین موجب می شود شخص در مورد مسئله عاطفی و ذهنی نیز عملکرد بهتری از خود نشان دهد. دانشمندان معتقدند که به وسیله ورزش هوازی سطح هورمون هایی که خلق و خو انسان را بهبود می بخشند مثل اندروفین در بدن افزایش یافته و استرس های روانی کاهش چشمگیری پیدا می کنند.

اندروفین ماده ای بیولوژکی طبیعی است که بالارفتن آن موجب کاهش درد و باعث ایجاد شدن احساسات مثبت خواهد شد؛ مازاد بر این موضوع ورزش میل جنسی افراد را منظم کرده و مشکلات مربوط به آن مرتفع می کند.

بهبود خواب یکی دیگر از پیامد های مهم ورزش محسوب می گردد. حفظ سلامت، تناسب اندام، کاهش وزن، کاهش اضطراب، افسردگی و استرس، افزایش انعطاف پذیری بدن، بهبود قدرت ماهیچه ها، مفاصل و عضلات، گردش خون سریع تر و بهتر و... از جمله محسنات ورزش هوازی شناخته شده است.

بیشتر پزشکان به اغلب اشخاصی که عضلات و مفاصل ضعیفی دارند و یا به بیماری روانی دچار می شوند، ورزش هوازی را توصیه می کنند. پیاده روی ، دوچرخه سواری، پیاده روی، دویدن، شنا، اسکیت و ... از جمله بهترین ورزش های هوازی محسوب می شود که به تناسب اندام و بالارفتن احساسات مثبت کمک شایانی می کند؛ به صورتیکه بسیاری از متخصصین معتقدند دویدن به اندازه انجام یوگا آرامش بخش است.

سلامت جسمانی، افزایش عزت نفس و خوب خوابیدن کیفیت زندگی انسان را بالا می برد و این ها با انجام تمرینات هوازی منظم و مستمر میسر می شود.علاوه بر این ها ورزش هوازی به بهبود عملکرد قلبی- عروقی بدن، حفظ سلامت مفاصل و عضلات و سلامت ستون فقرات کمک به سزایی می کند.

با افزایش یافتن سن سوخت و ساز بدن کم تر می شود؛ به شکلی که مشاهده می کنیم بیشتر سالمندان با مشکلات گوارشی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند؛ برای بر طرف کردن این چنین مشکلات فرد مسن باید در روز میزان حداقل 30 دقیقه به انجام تمرینات سبک و کم برخورد بپردازد؛ معمولا آلودگی هوا، نامساعد بودن آب و هوا و مشکلات دیگر به افراد مسن این اجازه را نمی دهد که بتوانند هر روز برای ورزش از خانه بیرون بروند؛ برای همین ورزش به وسیله دستگاه های هوازی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و...

به آن ها توصیه می گردد. با وجود این چنین امکانات مدرن نه تنها افراد سالخورده؛ بلکه تمامی مردم می توانند هر روز به تمرینات ورزشی مشغول شوند و از فواید این فعالیت مفید بهره ببرند.

ورزش کردن موجب می شود شخص آرامش بیشتری داشته باشد و تمرکز و آگاهی ذهنی را افزایش می دهد. با بهبود بخشیدن به 4 فاکتور اعتماد به نفس، سلامت عاطفی، سلامت جسمی و سلامت روانی به موفقیت های اجتماعی و خانوادگی بیشتری دست پیدا می کنیم.

اغلب انسان ها در سنین نوجوانی و پیری با بحران عاطفی و اعتماد به نفس مواجه شده و عزت نفس خود را از دست می دهند. انواع آمارها نشان می دهد اشخاصی که در سنین بین 18 تا 64 سالگی ورزش می کنند میزان رضایت بیشتری از زندگی دارند و چون توانایی آن ها به شکل قابل توجهی در انجام فعالیت های روزمره افزایش می یابد زندگی با کیفیت تری خواهند داشت.

فعالیت بدنی اگر که به روش صحیح و اصولی انجام شود، از بیماری هایی مانند بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون، سرطان، پوکی استخوان و افسردگی پیشگیری می کند. افراد مسن و خصوصا بانوان یائسه تهدید به بیمار پوکی استخوان و شکستگی لگن هستند. اشخاصی که در جوانی به تمرینات ورزشی می پردازند، احتمال کمتری دارد که به چنین مشکلاتی دچار بشوند.

بر اساس آمار تازه ای که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، یک چهارم مردم دنیا به اختلالات روانی، رفتاری و عصبی دچار هستند؛ اما بیشتر اوقات این اختلالات شناخته نمی شوند و مورد درمان قرار نمی گیرد. جامعه شناسان و روان شناسان معتقدند ورزش کردن به وسیله تاثیراتی که بر افسردگی و عوامل آن دارد به شکل چشمگیری میزان ابتلا به این اختلالات را کاهش می دهد.

افرادی که ورزش می کنند از شرایط فیزیکی و ظاهری خود رضایت بیشتری دارند؛ به این ترتیب اعتماد به نفس وعزت نفس آن ها بالا می رود. فعالیت بدنی مناسب بر عوامل شناختی، فیزولوژیکی، درون شخصی و مزایای عاطفی تمرکز دارد و از هر جهت جامعه را اصلاح می کند.

علاوه بر ورزش شرایط زیست محیطی و همچنین تغذیه نیز در سلامت جسمی و روانی مردم نقش موثری دارد. به طوری که می بینیم گاهی تغییر فصول موجب افسردگی در بعضی از افراد می شود؛ به هر حال در ارتباط با تغذیه و فعالیت بدنی بیشتر حق انتخاب داریم؛ به این ترتیب باید با تمرینات ورزشی و تغذیه سالم به عناصر دیگر غلبه کنیم.

شدت و نوع فعالیت های بدنی، تغذیه، کفش و لباس مناسب، آب و هوا، آسیب های جسمانی و روانی که قبلا دیده ایم، سطح استرس در زندگی روزمره و کیفیت خواب در سلامتی ما تاثیرات زیادی دارند.

فعالیت بدنی مناسب به رفاه مردمی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند کمک خواهد کرد. سالیانه هزینه های زیادی صرف درمان و توان بخشی می شود. ورزش کردن منجر به پیشگیری از بیماری های متعددی می شود و سلامت عمومی جامعه را بالا می برد؛ در نتیجه در این زمینه هر آنچه هزینه کنیم در مقایسه با هزینه های از کار افتادگی و درمان مقرون به صرفه تر می باشد.

اما مسئله بیشتر مردم این است که وقت لازم را ندارند که خودشان را به مکان های مناسب جهت ورزش کردن برسانند که البته اختراع و تولید دستگاه های هوازی خانگی و باشگاهی تا حدود زیادی این مشکل را مرتفع کرده است؛ با تهیه یک یا چند دستگاه ورزشی خانگی همه اعضای خانواده می توانند در محیط امن و آرام منزل به ورزش بپردازند و از سلامت جسمانی و روانی بهره مند بشوند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :