افسردگی را با تردمیل درمان کنید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 5 دی 1395 در ساعت 12 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل دستگاه هوازی است که تاثیرات فراوانی بر تناسب اندام، کاهش وزن و درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی دارد؛ به همین دلیل بسیاری از مردم در سراسر دنیا به ورزش با این دستگاه تمایل دارند. فواید جسمانی ورزش را همه می دانند؛ ولیکن اکثر مردم اطلاع ندارند این فعالیت با چه مکانیزمی موجب درمان بیماری های روانی می شود.

محققان معتقدند 30 دقیقه ورزش بر روی تردمیل منجر به آزاد شدن هورمون های شادی بخش می شود؛ این هورمون ها خلق و خوی انسان را بهبود می بخشد و اثرات افسردگی که اختلال خواب، خشم و... است را از بین می برد.در صورتی که مایل هستید فردی اجتماعی و خوش رو باشید؛ هر روز حدود 30 دقیقه یا در صورت مقدور بیشتر بر روی تردمیل بدوید.

بدن انسان برای ترشح هورمون هایی که خلق و خو را بهبود می بخشند، مانند اندروفین و سروتونین به کربوهیدرات احتیاج دارد. وقتی سوخت و ساز بدن کم باشد، قند به شکل ذخیره چربی در بدن باقی می ماند و فرد با وجود ذخایر چربی میل شدید به خوردن شیرینیجات پیدا می کند و در صورتی که مقاومت کند عصبی و بد خلق خواهد شد.فعالیت بدنی اصولی و به ویژه دویدن، سوخت و ساز را افزایش می دهد و کمک می کند انرژی مورد نیاز از محل سوختن سلول های چربی تامین بشود؛ در نتیجه کربوهیدرات لازم برای ترشح سروتونین توسط ذخایر چربی فراهم می گردد و میل کاذب به شیرینیجات از میان می رود.

در بدن خانم ها دو هورمون پروژسترون و استروژن ترشح می شود؛ کارآیی تخمدان ها به ترشح این دو هورمون مرتبط می شود. ترشح یکی از آن ها دیگری را مختل می سازد.دستگاه جنسی و تناسلی به این ترتیب تنظیم می شود. ترشح هورمون ها تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارند؛ استرس روانی زیاد و چاقی می تواند عملکرد تخمدان ها را ضعیف کند و موجب اختلال در کاهش میل جنسی، قاعدگی، سر دردهای میگرنی، افسردگی شدید و در شرایط وخیم نازایی بشود.

انجام ورزش های هوازی و بیش از هر ورزش دیگری دویدن موجب تنظیم هورمون های زنانه می گردد؛ به این علت ما به زنانی که به بیماری های تخمدان پلی کیستیک و تنبلی تخمدان دچار هستند، توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی تحرک خود را بیشتر کنند و هر روز حداقل 30 دقیقه به روش تناوبی بدوند؛ مشکل 80 درصد بانوان با ورزش مستمر و منظم رفع خواهد شد؛ ولیکن متاسفانه بیشتر خانم ها فرصت لازم برای خارج شدن از منزل در زمان مناسب را ندارند؛ به همین جهت ورزش با دستگاه های هوازی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... پیشنهاد می شود؛ در دسترس بودن یک تردمیل خانگی باعث می شود ورزش به صورت یک عادت روزانه در بیاید.

بدن انسان یک ساعت درونی دارد که با چرخه طبیعی ساعات شب و روز و خواب و بیدار شدن تنظیم می گردد. وقتی با غروب خورشید همه جا تاریک می شود، ترشح هورمون ملاتونین توسط غدد صنوبری مغز شروع می شود؛ این هورمون همان ماده ای است که منجر به خواب می شود؛ در حقیقت این هورمون برای ترشح شدن به تاریکی مطلق نیاز دارد. ملاتونین در علائم خلقی موثر است؛ کاهش این هورمون موجب ایجاد مشکلاتی مانند چاقی، دیابت و انواع سرطان می شود.

محققان معتقدند؛ کسانی که اهل شب زنده داری هستند معمولاً دچار اختلالات روانی می باشند؛ استرس روانی و افسردگی دلیل اصلی خواب بی موقع و ناکافی است.فعالیت ورزشی به ترشح هورمون های ضد افسردگی منجر می شود و به تنظیم ملاتونین کمک می کند. در نتیجه ورزش هوازی مانع افسردگی شده و خواب انسان را تنظیم می کند.

هورمون کورتیزول ازغدد فوق کلیه ترشح می شود؛ در پاسخ به ترس و اضطراب سطح این هورمون بالا می رود. به همین علت کورتیزول به هورمون استرس شهرت دارد و با ترشح آن تپش قلب سریع تر می شود. استرس دائمی و بی دلیل سبب کاهش ترشح کورتیزول در بدن می شود؛ در نتیجه بدن در برابر نگرانی و ترس خلع سلاح می شود.

متاسفانه زندگی امروزی آنقدر پر استرس شده است که بدن فرصت پیدا نمی کند به حالت طبیعی بازگردد؛ به همین علت استرس به یک بیماری مزمن تبدیل شده؛ در صورتی که 3 ساعت در هفته در مقاطع کوتاه ولی پرفشار ورزش کنید، هورمون کورتیزول تنظیم می شود؛ اما انجام تمرین ورزشی به روش تناوبی به مدت 40 دقیقه موجب ترشح این هورمون می شود؛ البته ورزش می بایست به صورت مستمر باشد تا نتایج مطلوب به دست بیاید.

انجام تمرینات ورزشی با سرعت و شدت تناوبی بهترین شیوه برای ورزش کردن است که هم به تناسب اندام و هم به سلامتی منجر می شود و باعث ترشح هورمون های مفید نیز خواهد شد. برای انجام تمرین با این روش 1 الی 2 دقیقه با نهایت توان خود بدوید؛ پس از آن 1 دقیقه آهسته راه بروید و بدین ترتیب استراحت فعال داشته باشید.تمرینات تناوبی بهترین شیوه برای ورزش هوازی به شمار می آید. ورزش هوازی اکسیژن رسانی به بدن را چند برابر افزایش می دهد و باعث بیشتر شدن سوخت و ساز می شود؛ علاوه بر این، به درمان بیماری های روانی و به خصوص افسردگی کمک می کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :