بدست آوردن تناسب اندام با انجام دادن ورزش های هوازی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 12 : 4 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همان طور که می دانید کارشناسان ورزشی و حتی پزشکان برای رسیدن به سلامتی و تناسب اندام، انجام دادن تمرینات هوازی را پیشنهاد داده اند که در اصطلاح انجام دادن این کار را "کاردیوواس کیولار" گفته می شود.ورزش ایروبیک به ورزشی گفته می شود که شخص با انجام دادن فعالیت و ورزش خود باعث اکسیژن رسانی به تمام بدن به خصوص عضلات و ماهیچه ها می شود.

در حین انجام دادن ورزش هوازی عضلات بدن مانند؛ دستها، پاها و باسن درگیر می شوند و به طور مکرر حرکت می کنند. این گونه تمرینات ورزش قلبی و عروقی نیز گفته می شوند؛ زیرا توانایی قلب، ریه ها و رگ های خونی را افزایش می دهند.بدست آوردن تناسب اندام هوازی یا کاردیو به سن، جنس، وراثت و عادات ورزشی بدن بستگی دارد. تناسبات در سن 15 تا 30 سالگی بیشتر از سایر سن هاست و با بالا رفتن سن رفته رفته این تناسب و آمادگی نیز کم می شوند.

برای اینکه این کم شدن و از دست رفتن تناسب اندام را به مقدار زیادی کم کنید، باید همواره ورزش کنید و آن را فراموش نکنید تا بتوانید جوان بمانید و از توانایی هایی جسمانی خوبی برخوردار باشید.برای اینکه بدن و اندام سالمی داشته باشید ورزش کنید، فعال باشید و از مغزتان کار بکشید تا در سنین بالا جوان بمانید و به راحتی از توانایی های جسمانی خود در سنین بالاتر نیز استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که در زمان انجام دادن تمرینات هوازی ضربان قلب بیشتر شده و نتیجه این بیشتر شدن ضربان قلب، زیاد شدن سوخت و ساز بدن نیز می باشد و تمام عضلات و بافت های بدن ورزشکار به اکسیژن بیشتری احتیاج پیدا می کنند. در زمان انجام دادن ورزش سعی کنید، همیشه نفس های عمیق و سریع تری بکشید تا مقدار اکسیژنی که دریافت می کنید، در خون سریع تر به جریان بیفتد.

زمانی که در حین انجام دادن ورزش ضربان قلب تندتر می شود، خون قدرتمندتر و بسیار سریع تر وارد اندام های حیاتی بدن می شود و در واقع قلب برای اینکه انرژی و اکسیژن مورد نیاز بدن را به گردش در بیاورد تندتر کار خواهد کرد.اگر قلب به صورت مداوم بر اثر ورزش کردن تند کار کند، به تدریج قطر رگها افزایش پیدا می کند و رگهای خونی برای رساندن اکسیژن به عضلات و ماهیچه های درگیر گشاد می شوند و مواد زائد مانند اسیدلاتیک و دی اکسید کربن بیشتر دفع می شوند.

با انجام دادن مداوم تمرینات ورزشی انتقال اکسیژن سریعتر انجام شده و مویرگ های بیشتری در عضلات ساخته می شوند. با انجام دادن حرکات ورزشی و تحرک بدن حرارت بدن بالا میرود و بدن عرق می کند و پوست ورزشکار مرطوب می شود. در این حالت بدن مقداری از املاح و مواد معدنی خود را از دست می دهد و بدن برای متعادل کردن سیستم خود ناچار است انرژی بیشتری مصرف کند.

برای اینکه سطح تناسب هوازی هر فرد مشخص شود، تست های زیادی وجود دارد که ورزشکار برای تعیین این سطح می تواند به راحتی از این تست ها استفاده کند. به طور مثال اگر بتوانید بر روی تردمیل 7.5 کیلومتر با سرعتی متوسط راه بروید، در اصل میتوان گفت که از تناسب هوازی خوبی برخوردار هستید.از این عدد هر مقدار دورتر باشید نشان دهنده آن است که از تناسب هوازی کمتری برخوردار هستید و توانایی کمتری دارید.

به یاد داشته باشید که 2 ساعت قبل از انجام دادن تمرینات ورزشی خود چیزی میل نکنید و بر روی صفحه صاف و انعطاف پذیر تردمیل، کمرتان کاملا صاف بوده و نرم راه بروید و بعد از بدست آوردن آمادگی لازم آرام بدوید.برای اینکه با تردمیل ورزش خوبی را تجربه کرده، بهتر است از روش تناوبی یا اینتروال استفاده کنید. برای گرفتن تست تناسب هوازی از دوچرخه ثابت نیز می توانید استفاده کنید.

اگر شما بتوانید 6 دقیقه با مقاومتی مشخص رکاب بزنید و دستگاه نیز هم زمان ضربان قلب شما را اندازه گیری کند و ضربان قلب شما به حدود 80 درصد حداکثر ظرفیت خود رسیده باشد، میتوان گفت تناسب هوازی خوبی داشته اید.شاید مطلع باشید که برای محاسبه حداکثر ظرفیت قلب فرمول مشخصی دارد و این فرمول به این صورت است که باید عدد سن خود را از 220 کم کنید تا این ظرفیت را بدست آورید و مطابق آن ورزش خود را انجام دهید.

همان طور که می دانید انجام دادن پیاده روی و دویدن از جمله ورزش های مفید برای تناسب اندام هوازی بدن محسوب می شوند و می توانند این تناسب را افزایش دهند. انجام دادن این فعالیت ها به کاهش وزن، آرامش روان، خواب خوب افزایش انرژی و کم شدن احتمال مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها مانند: بیماری های قلبی و عروقی، دیابت منجر خواهد شد.

تحقیقات زیادی درباره انجام دادن ورزش های هوازی انجام شده است و تحقیقات انجام شده نشان داده است که انجام دادن پیاده روی روزانه و منظم در کاهش خطر مبتلا شدن به انواع بیماری ها و مشکلات قلبی بسیار موثر تر از دویدن است.بهتر است بدانید اگر یک مسافتی را سریع راه بروید، در مقایسه با زمانی که همان مسافت را می دوید انرژی بیشتری از دست می دهیم و درصد کاهش وزن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

همان اندازه که ورزش نکردن برای بدن ضرر دارد و بد است، افراط کردن در انجام دادن ورزش نیز اصلا خوب نیست و برای بدن پیامدهای جبران ناپذیری برای بدن دارد. فشار در تمرینات توانایی بدن ورزشکار را بالا می برد؛ ولی اگر این فشار بیش از اندازه و بیش از حد باشد، برای بدن از لحاظ جسمی و حتی روانی مشکل ایجاد خواهد کرد.فراموش نکنید که اگر اضافه وزن زیادی ندارید به بدنتان فشار زیاد وارد نکنید و بیش از حد اصراری برای دویدن زیاد بر روی دستگاه نداشته باشید و راه رفتن در انجام دادن تمرینات گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود.

استفاده از دستگاه های کم بر خورد مانند؛ دوچرخه ثابت و اسکی فضایی برای تکمیل شدن ورزشتان توصیه می شود؛ زیرا در هنگام تمرین با این دستگاه ها، این وسایل ها از مفاصل و عضلات پشتیبانی می کنند و فشار زیادی به بدن وارد نمی شود و کاربر با استفاده از آنها می تواند به راحتی به اهداف در نظر گرفته خود برسد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :