برای لاغری بدویم یا راه برویم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 15 اسفند 1395 در ساعت 19 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

راه رفتن بسیاری از فواید دویدن را به همراه دارد؛ گرچه پیاده روی مزایای خاص خود را داراست؛ از طرفی دویدن بهترین ورزش برای کاهش وزن و تناسب اندام شناخته شده است؛ چون در هنگام دویدن در مقایسه با پیاده روی سریع 2.5 برابر بیشتر کالری از دست می دهید.

یک فرد 70 کیلویی با 1 ساعت دویدن می تواند حدود 800 کالری بسوزاند و این مقدار برای کاهش وزن بسیار مناسب می باشد. در حالی که با 1 ساعت راه رفتن همان فرد حدود 300 کالری از دست می دهد؛ بنابراین می بینید دویدن بر روی تردمیل بیش از راه رفتن موجب کالری سوزی می شود.

دویدن بیش از راه رفتن منجر به تنظیم هورمون ها می شود و اشتها را نیز مهار خواهد کرد؛ پیاده روی علاوه بر کاهش وزن سودمندی های دیگری نیز دارد؛ بررسی ها نشان داده دوندگان به بیماری های قلبی- عروقی، دیابت، کلسترول بالا و ... دچار نمی شوند؛ البته این تحقیقات در مورد افرادی که به صورت روزانه به پیاده روی می پرداختند نیز انجام شد و مشخص گردید آن ها نیز در مقایسه با افراد عادی بسیار سالم تر هستند و کمتر احتمال دارد به چنین بیماری هایی دچار بشوند.

نکته مهم این است که اغلب افراد قادر نیستند 1 ساعت مداوم به دویدن ادامه بدهند؛ به همین دلیل کارشناسان ورزش دویدن و راه رفتن به روش تناوبی را پیشنهاد کرده اند؛ بدین ترتیب که فرد 2 الی 3 دقیقه با نهایت سرعت و توان خود بدود و بعد 1 دقیقه آهسته راه برود؛ سپس دوباره دویدن آغاز کند؛ با این روش فرد می تواند مدت بیشتری به دویدن بپردازد و نتیجه تقریباً مانند زمانی است که تمام مدت را دویده باشد.

دویدن و راه رفتن تمرینات هوازی بسیار مفیدی هستند که سبب می شود فرد سریع تر تنفس کند و ضربان قلب بالا برود؛ با افزایش اکسیژن در بدن، سوخت و ساز افزایش یافته و چربی سوزی رخ می دهد.کسانی که نیاز به کاهش وزن دارند می بایست بیش از 20 دقیقه به تمرین هوازی ادامه بدهند؛ زیرا در 20 دقیقه نخست بدن فقط قندهای موجود را می سوازند و پس از آن به سراغ سلول های چربی خواهد رفت.

بر روی تردمیل 2 فاکتور سرعت و زمان تحت اختیار کاربر قرار دارد و می تواند با آگاهی کامل بر روی این دو فاکتور متمرکز بشود؛ ضمن این که دیدن مقداری کالری سوزانده شده فرد را به تلاش بیشتر تشویق می کند.اغلب کسانی که با دستگاه های هوازی تمرین ورزشی انجام می دهند، بر اساس کالری سوزی تمرینات خود را برنامه ریزی می کنند؛ البته ضربان قلب نیز گزینه مهمی است که می بایست به آن توجه بشود؛ در تمرینات هوازی دامنه ضربان قلب باید 65 الی 85 درصد حداکثر ظرفیت باشد؛ بیشترین کالری سوزی زمانی رخ می دهد که ضربان قلب به حدود 70 درصد حداکثر رسیده باشد.

دویدن و راه رفتن سریع باعث می شود فرد وزن بدن خود را متحمل بشود؛ تحمل وزن بدن، مفاصل را تقویت کرده و باعث تراکم بیشتر استخوان ها می شود؛ اما کسانی که با اضافه وزن بیش از 20 کیلوگرم مواجه هستند می بایست در مورد دویدن احتیاط کنند؛ چون ممکن است وزن بدن فشار زیادی به زانو وارد کند و باعث آسیب رسیدن به این ناحیه بشود.توصیه می شود این افراد در هفته ها و حتی ماه های اول بیشتر به راه رفتن بپردازند و پس از کاهش وزن اولیه و افزایش آمادگی جسمانی به دویدن مشغول بشوند.

کسانی که پس از مدتی دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل احساس می کنند دیگر این تمرینات بر روی آن ها اثر نمی گذارد و درجا می زنند می توانند وزنه هایی در دست بگیرند و با افزایش وزن در همان زمان و سرعت قبل کالری بیشتری بسوزاند؛ البته شیب تردمیل نیز مانند یک مقاومت و وزنه عمل کرده و باعث افزایش کالری سوزی می شود؛ ایجاد تغییر و تنوع در ورزش باعث می شود بدن پاسخ بهتری به تمرینات بدهد.در نهایت برای انتخاب سطح تمرین می بایست به آمادگی جسمان خود توجه کنید؛ افرادی که از آمادگی جسمانی بیشتری برخودار هستند، می توانند تمرینات سطح بالاتری انجام بدهند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :