برای لاغر شدن با تردمیل بدویم یا راه برویم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 5 دی 1395 در ساعت 12 : 52 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بسیاری از افرادی که به دنبال تناسب اندام و لاغری هستند این سوال برایشان به وجود می آید که دویدن برای رسیدن به لاغری مفید تر است یا راه رفتن؟افراد متخصص برای اثبات این مسئله مثال جالبی می زنند؛ یک فرد 75 کیلوگرمی در طی مسافت 1.5 کیلومتر حدود 100 کالری می سوزاند و فرقی نمی کند که این مسافت با سرعت پشت سر گذاشته شود یا به آهستگی.

این افراد اغلب معتقدند اگر معیار ما مسافت طی شده باشد، میان دویدن و راه رفتن فرقی وجود ندارد. اگر به تردمیل شیب 1 الی 2 درجه بدهیم راه رفتن در فضای بیرون را برای ما شبیه سازی می کند. اگر مسافت معینی را برای خود در نظر داشته باشیم چه بدویم و چه راه برویم به یک اندازه کالری سوزانده ایم.

شاید با نگاه اول اینطور به نظر برسد که زمانی که مسافتی را می دویم با زمانی که همان مسافت را راه می رویم کمتر است و مدت زمان کمتری را صرف خواهیم کرد؛ ولی تعدادی از متخصصان با این نظریه موافق نیستند و دویدن در یک مسافت را مقایسه با راه رفتن در همان مسافت را یکی می دانند.

در طی روز بنا به میزان فعالیت خود کالری می سوزانیم؛ حتی اگر در استراحت کامل به سر ببریم، برای زنده ماندن کالری مصرف می کنیم. کالری بدن به وسیله غذایی که می خوریم تامین می شود. وزن، قد، کارکرد غدد درون ریز در میزان کالری سوزی یک فرد تاثیر زیادی در میزان سوزاندن کالری او در طی روز دارد و حتی در بعضی افراد ویژگی ژنیتیکی نیز موثر است.یک فرد عادی که 75 کیلوگرم وزن دارد می تواند در هر 1.5 کیلومتر حدود 100 کالری بسوزاند، اگر این فرد قد بسیار بلند یا بسیار کوتاهی داشته باشد، مقدار کالری سوزی در فرد فرق دارد.

در تردمیل های پیشرفته این امکان وجود دارد که با افزایش شیب راه رفتن را سخت تر و در نتیجه کالری سوزی بیشتری انجام دهیم. اگر به تردمیل خانگیتان شیب 1 الی 2 درجه بدهید، می توانید فضای بیرون خانه را برای خود شبیه سازی کنید و با محاسبه مسافت و زمان معینی کالری سوزی خوبی را برای بدن خود انجام دهید.وقتی ما مسیری را می دویم در مقایسه با زمانی که همان مسیر را راه میرویم، زمان کمتری را صرف خواهیم کرد ولی اغلب متخصصان با کم یا زیاد بودن زمان کاری ندارند و ملاک آنها انرژی است که در مقایسه با راه رفتن فردی از دست می دهد.

تمام ما در طور روز با توجه به میزان فعالیتمان کالری از دست می دهیم. جالب است بدانید که فردی حتی خواب و در حالت استراحت هم باشد، بدن او کالری می سوزاند و برای زنده ماندن انرژی خود را کالری سوزی در بدن افراد با جنسیت نیز رابطه دارد و امکان دارد که یک مرد در مقایسه با یک زن کالری کمتری از دست بدهد و فراموش نکنید که میزان آمادگی جسمانی فرد نیز در میزان کالری سوزی او تاثیر بسزایی دارد.

با توجه به فاکتورهایی که گفته شد، میتوان کاملا دریافت که مسافت میزان درستی برای اندازه و مشخص کردن کالری مصرفی نمی باشد. زمان نیز نمی تواند معیار درستی برای اندازه گیری کالری مصرفی و تعیین کننده آن باشد.در ورزش کردن زمان، مسافت طی شده، سرعت و سطحی که بر روی آن راه می روید یا می دوید از فاکتور های مهمی محسوب می شوند که می توانند به راحتی سطح تمرین را نشان بدهند. هر چه این سطح تمرین بالاتر باشد، فرد ورزشکار کالری بیشتری از دست خواهد داد.

در زمان انجام تمرین محاسبه دقیق زمان، سرعت و مسافت کار چندان راحتی نیست.امروزه با پیشرفت دستگاههای ورزشی انجام دادن تمامی این کارها به راحتی انجام می شود. اغلب تردمیل ها با داشتن صفحه نمایش بزرگی در پیش روی کاربر خود می توانند به راحتی زمان، سرعت، کالری مصرف شده و حتی ضربان قلب او را نشان دهند.کاربر با در اختیار داشتن این اطلاعات می تواند به صورت علمی و اصولی تمرینی را طراحی و اجرا کند. محققان ثابت کرده اند که اگر ورزشکاری با علاقه و اشتیاق بیشتری ورزش کند، کالری بیشتری نیز خواهد سوزاند.

شرایط روحی و روانی فرد ورزشکار بسیار در نحوه عملکرد و بازده تمرینات ورزشکار موثر است. ورزش باعث می شود تا چربی زیاد بدن از بین بروند و این چربی ها جای خود را به عضلات ساخته شده جدید بدهند.زیرا با افزایش عضلات بدن انرژی بیشتری تولید و سوخت و ساز آن نیز افزایش پیدا می کند. جالب است بدانید اگر تمرینات منظم و درستی انجام داده باشید، بدنتان می تواند در هنگام استراحت نیز کالری سوزی انجام بدهد. فقط باید فراموش نکنید که ضربان قلب شما بیش تر از 90 درصد ظرفیت خود برسد.

شما به راحتی می توانید حداکثر ظرفیت قلب خود را محاسبه کنید، شما باید سن خود را از عدد 220 کم کنید تا عدد بدست آمده نشان دهده حداکثر ظرفیت قلب شما باشد.فراموش نکنید که تمریناتی که در زمان کوتاه تر ولی به صورت تناوبی انجام می شوند، تاثیر بیشتری بر روی بدن می گذارند و در نتیجه چربی سوزی بیشتری در بدن انجام می شود.

وقتی ضربان قلب در بدن افزایش پیدا می کند، اکسیژن رسانی بیشتری برای تمامی بدن انجام می شود که این کار باعث افزایش گردش خون شده و قلب با هر با تپیدن خود، خون بیشتری را به بیرون پمپاژ می کند و در نتیجه کالری سوزی بیشتری نیز انجام می شود.
فراموش نکنید که راه رفتن یا دویدن برای بدن هیچ فرقی ندارند و فقط باید در نظر داشته باشید که میزان ضربان قلب خود را افزایش دهید. با طراحی برنامه منظم و خوب این کار را راحت تر و بهتر می توانید انجام دهید.

تمریناتی که با تردمیل انجام می دهید اگر به صورت تناوبی باشد، یعنی مثلا 5 دقیقه راه بروید و 2 دقیقه بدوید بدن دچار چالش می شود و شما نیز زودتر به هدف لاغری و چربی سوزیتان می رسید.فراموش نکنید که بدن خود را به انجام دادن برنامه مشخص عادت ندهید و هر از چند گاهی برنامه ورزشی خود را تغییر دهید تا زودتر و راحت تر به هدف نهایی خود برسید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :