بر روی تردمیل کالری بسوزانید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 9 آبان 1395 در ساعت 12 : 6 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش هوازی به تمریناتی گفته می‌شود که در مدت زمانن تقریباً طولانی با شدت متوسط انجام می‌گردد؛ این تمرینات برای چربی سوزی و کاهش وزن بسیار مناسب هستند و افرادی که تمایل دارند وزن خود را کاهش بدهند می‌بایست چنین تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود بگنجانند و به صورت مستمر و منظم به آن بپردازند. وقتی ورزش هوازی به روش اصولی و درست انجام بشود تاثیرات نامطلوبی بر روی سیستم قلبی- عروقی بدن و سیستم تنفسی می‌گذارد.

دویدن و راه رفتن روی تردمیل یک تمرین هوازی بسیار موثر محسوب می‌شود که عضلات و ماهیچه‌های بدن را تقویت می‌کند و موجب مصرف کالری می‌شود؛ انجام تمرین با این دستگاه مزایای ورزش ایروبیک را به همراه می‌آورد. ایروبیک به مجموعه حرکات‌هایی گفته می‌شود در مدت بیش از 30 دقیقه به صورت ریتمیک تکرار می‌شود و عضلات بزرگ و اصلی بدن را درگیر می‌کند؛ در هنگام انجام این تمرینات ضربان قلب بالا می‌رود و اکسیژن رسانی به بدن افزایش می‌یابد؛ بنابراین سوخت و ساز نیز بهتر می‌شود.

در حین تمرین با دستگاه‌های هوازی مانند تردمیل کاربر با گوش دادن به موسیقی پرانرژی و پرضرب می‌تواند به طور ریتمیک گام بردارد. محققان معتقدند موسیقی نوعی برانگیختگی در فرد ایجاد می‌کند و منجر می‌شود سرعت ورزشکار تا چند برابر افزایش پیدا کند. انتخاب موسیقی برای ورزش به سلیقه فرد بستگی دارد؛ هر شخص باید موسیقی مورد علاقه خود را بشناسد و توسط آن بهره کاری خود را بالا ببرد. بعضی از تردمیل‌ها به سیستم پخش موسیقی مجهز هستند و کار برای کاربر آسان‌تر می‌شود. با انجام ورزش هوازی به وسیله تردمیل می‌توان در طول یک ساعت بیشتر از 600 کالری سوزاند. این دستگاه به اصلاح عضلات پا، باسن و ران کمک کرده و موجب تقویت این نواحی می‌شود.

بیشتر بانوان در این بخش‌های بدن خود توده‌های چربی اضافه دارند؛ همچنین دویدن روی تردمیل شش‌ها و قلب را فعال می‌کند و سبب تقویت این ارگان ها می‌شود؛ ضمن اینکه چربی های اضافه شکم از بین می‌رود. افرادی که در منزل با تردمیل خانگی ورزش می کنند، برای سرگرم شدن در حین ورزش می توانند تلوزیون تماشا کنند. دستگاه های ورزشی خانگی این فایده را دارند که به وسیله آنها ورزش در دسترس همه افراد خانواده قرار می‌گیرد و این بسیار مقرون به صرفه است.

فقط با راه رفتن روی تردمیل در یک ساعت می‌توان حدود 350 کالری سوزاند. با ایجاد شیب 2 درصد روی سطح تسمه تردمیل که فضای دویدن و راه رفتن را تعیین می کند، پیاده روی در بیرون شبیه سازی می‌شود. در صورتی که همین تمرین ساده را به طور روزانه انجام بدهید، در مدت چند ماه ران ‌ها و شکم تان کوچک می ‌شود و می ‌بینید لباس روی تنتان بهتر می ایستد.

برای ایجاد تنوع بعضی اوقات شیب دستگاه را بر روی درجات بیشتر از 10 درصد تنظیم کنید، با این کار ورزش راه رفتن در سربالایی و کوه پیمایی را نیز تجربه خواهید کرد و عضلات پشت پا درگیر می‌ شوند. اگر مدتی است به طور مداوم تمرینات ورزشی انجام می ‌دهید و به نتایج مورد نظر دست پیدا نمی‌ کنید، یک جای کار ایراد دارد و می‌ بایست بعضی از اشتباهات را اصلاح نمایید.

- سطح تمرین میزان چربی که در مقابل کربوهیدرات‌ ها مصرف می ‌شود را مشخص می‌ کند. هر چقدر شدت تمرین بیشتر باشد، میزان کربوهیدراتی که مصرف می ‌شود بیشتر خواهد بود. تمرینات ورزشی هوازی متوسط چربی سوزی را افزایش می ‌دهند. برخی از مواد غذایی مانند شکلات از ترکیب چربی و کربوهیدرات درست شده‌ اند؛ اما کاهو چربی ندارد؛ بنابراین بسته به تمرینی که انجام می‌ دهید مواد غذایی با سرعت ‌های مختلفی تجزیه می‌ شوند.

- میزان تعرق در هنگام ورزش به برخی از عوامل خارجی مربوط می شود و عرق ریختن افراد با یکدیگر فرق دارد، افراد سالم و متناسب در حین ورزش بیشترعرق می‌ کنند؛ چون بدنشان برای متعادل کردن دما کارآیی بالاتری دارد؛ ولی عرق ریختن زیاد نشانه کاهش وزن نیست.

عرق ریختن بدن به معنی آب از دست دادن می باشد؛ افرادی که زیاد عرق می‌ کنند می‌ بایست آب بیشتری بنوشند تا آب از دست رفته جبران بشود. در زمان انجام تمرین بر روی تردمیل یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هر وقت احساس تشنگی کردید، چند جرعه آب بنوشید. آب نوشیدن به اکسیژن رسانی بهتر منجر می‌ شود و دمای بدن متعادل می ‌ماند؛‌‌ همان طور که گفتیم اکسیژن بیشتر باعث بهیود سوخت و ساز می‌ شود؛ در نتیجه بدن انرژی زیادتری آزاد می‌ کند.

اکثر تردمیل‌ های پیشرفته و مدرن امروزی به یک مانیتور دیجیتال مجهز هستند که اطلاعات بسیار مفیدی همچون مدت تمرین، سرعت، کالری مصرف شده، مسافت طی شده، شیب دستگاه و ضربان قلب کاربر را نشان می ‌دهد؛ ورزشکار به وسیله این اطلاعات در حین تمرین از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می ‌تواند یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند.

اگر هدف شما از ورزش کاهش وزن و چربی سوزی است، می ‌بایست تمرینات هوازی انجام بدهید و تلاش کنید مدت هر جلسه را به 45 دقیقه برسانید؛ در صورتی که هنوز آمادگی جسمانی لازم را ندارید و نمی‌ توانید 45 دقیقه مداوم فعالیت بدنی انجام بدهید، زمان تمرینات خود را به 3 قسمت 15 دقیقه ‌ای تقسیم کنید؛ تمرینات با وقفه به افزایش کالری سوزی کمک می‌ کنند؛ در فواصل میان تمرینات اگر توانایی دارید حرکاتی مانند طناب زنی، دراز و نشست یا شنا سوئدی انجام بدهید.

- هیچ‌ گاه در حالت گرسنگی یا وقتی که تازه غذا خورده‌اید روی تردمیل ورزش نکنید. 2 ساعت قبل از شروع تمرین یک غذای سبک میل کنید؛ پس از یک تمرین اصولی و برنامه ریزی شده تا 24 ساعت چربی سوزی همچنان ادامه پیدا می ‌کند. بهتر است نیم ساعت پیش از ورزش یک عدد میوه یا کمی ماست بخورید؛ این کار سوخت و ساز را بالا نگه می‌ دارد.

- هر وقت یک یا چند وعده رژیم غذایی خود را کنار گذاشتید و دوباره وزن اضافه کردید ناامید نشوید؛ برای از نو شروع کردن همیشه فرصت باقی است.

ورزش چه با همراه با کاهش وزن باشد و چه نباشد به سلامتی کمک خواهد کرد. همین که فعالیت بدنی را شروع کرده‌ اید، یک کار خوب برای بدنتان انجام داده ‌اید. تمرینات ورزشی هوازی علاوه بر اینکه موجب تناسب اندام می ‌شود بسیاری از اختلالات روانی مانند افسردگی، کم خوابی، اشتهای کاذب و... را از میان می ‌برد و موجب جوانی و شادابی پوست می‌ شود؛ علاوه بر آن سیستم ایمنی بدن تقویت شده و در برابر بسیاری از بیماری‌ ها مقاوم می‌شوید.

اگر حداقل در هفته 5 روز و در هرجلسه بیشتر از 30 دقیقه روی تردمیل به شیوه تناوبی بدوید و راه بروید پس از گذشت سه ماه تاثیرات چشمگیری در بدن خود مشاهده خواهید کرد. رضایتمند بودن از فرم بدن منجر می شود احساس بهتری نسبت به خود و زندگی داشته باشید و بیشتر لذت ببرید؛ ضمن اینکه اعتماد به نفس و عزت نفستان بیشتر خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :