تاثیر تردمیل در دیابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 13 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پیاده روی یکی از ساده ترین ورزش ها برای تمامی سنین است که تاثیرات مثبت فراوانی در بهبود روند زندگی افراد و تناسب اندام خواهد داشت. این ورزش که دستگاه شبیه ساز آن نیز موجود می باشد حتی در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. با افزایش روز افزون چاقی به عنوان مادر اکثر بیماری های قلبی-عروقی مانند دیابت، سرطان و غیره بسیاری از محققان به دنبال راهی برای پررنگ کردن ورزش پیاده روی به عنوان بخشی مهم از زندگی روزمره افراد هستند.

همانطور که می دانید پیاده روی با افزایش گردش خون در بدن باعث مصرف اکسیژن شده و فعالیت ماهیچه قلب را بیشتر می کند. تقویت ماهیچه قلب نیز باعث می شود شما بدنی سالم داشته باشید و از سلامتی کامل برخوردار شوید. هرچه قدر در انجام ورزش مصمم باشید بی شک در فواید آن نیز سهیم خواهید بود. خوشبختانه استفاده از دستگاه های ورزشی روز به روز در بین افراد رواج پیدا می کند و این باعث همه گیر شدن ورزش روزانه در بین مردم خواهد شد. گرچه اگر مروری بر فواید ورزش روزانه باشد مطمئنا در انجام آن شکی باقی نخواهد ماند.

دویدن بر روی تردمیل از ورزش های هوازی است که پیاده روی را شبیه سازی می کند. این دستگاه ورزشی، علاوه براین که با داشتن تداوم در ورزش با آن، موجب تناسب اندام خواهد شد؛ در درمان بسیاری از بیماری ها مانند: فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی- عروقی، افسردگی، آسم و غیره و غیره تاثیر چشمگیری دارد که البته باید زیر نظر پزشک معالج از آن استفاده شود.

دیابت از آن دسته بیماری هایی است که علاوه بر تاثیرات ژنتیکی، کم تحرکی و چاقی بیش از پیش در پیشرفت آن دامن خواهد زد. این بیماری به دلیل قطع تولید انسولین یا کارکرد نامتناسب آن بروز خواهد کرد که تولیدش در بدن باعث می شود مواد قندی به انرژی لازم برای انجام کارها تبدیل شود. در توضیح عامه می توان گفت مانند یک سوخت برای بدن عمل خواهد کرد.

بیماری دیابت به سه دسته تقسیم می شود:

دیابت نوع یک: روند این بیماری در افراد به صورتی است که قند خون به دلیل تولید نشدن انسولین (قطع کامل تولید انسولین) در بدن افزایش می یابد، در نتیجه گلوکز (قند خون) نمی تواند وارد سلول های بدن شده و انرژی مورد نیاز را تامین نماید.

دیابت نوع دو: در این نوع دیابت ترشح انسولین به صورت کامل انجام نمی شود (نامتناسب ترشح می شود) یا اینکه  بدن بیمار نسبت به تولید انسولین مقاوم شده و انسولین ترشح شده تاثیری بر جذب قند ندارد.

دیابت حاملگی: که در طول دوران بارداری، بانوان به آن مبتلا می شوند.                                  

حال که با انواع بیماری دیابت آشنا شدیم به دنبال تاثیر تردمیل در روند بهبود یا جلوگیری از پیشرفت این بیماری خواهیم رفت.

کلا ورزش کردن در مدیریت بیماری دیابت نقش موثری دارد. از مهمترین مواردی که برای این بیماران توصیه می شود: رژیم غذایی مناسب، ورزش روزانه و مصرف داروهای تجویز شده است. این موارد به کنترل وزن و نیز سطح گلوکز در بیماران دیابتی کمک خواهد کرد. از این رو پزشکان ورزش روزانه را به طور مداوم برای این دسته از بیماران توصیه می کنند تا راحت تر بتواند دیابت را کنترل نمایند.

ورزش برای افراد با قند خون بالا گزینه مناسبی است و فرقی نمی کند که بیرون از خانه به تمرین بپردازند یا خیر. مهم این است که در انجام آن تداوم داشته باشند، تردمیل کمک بسیار شایانی در جلوگیری از پیشرفت دیابت در بیماران دارد که می توان در صورت لزوم با تهیه یک دستگاه تردمیل خانگی روزانه ورزش کرد.

وجود تردمیل در خانه مخصوصا برای بیماران دیابتی گزینه مناسبی است زیرا با دیدن دستگاه حتما شروع به تمرین بر روی تردمیل خواهند کرد و ورزش روزانه را به یاد می سپرند. در صورتی که مبتلا به دیابت هستید و از تردمیل در جهت کنترل بیماری خود استفاده می کنید بهتر است تاثیرات مثبت ورزش با این دستگاه را بدانید که از جمله آن:

  • ورزش روزانه با تردمیل موجب کاهش چربی های اضافه بدن شده و همین امر میزان حساسیت بدن به تولید انسولین را بهبود می بخشد.
  • ورزش روزانه استرس را کاهش می دهد و شما را از انرژی منفی دور می کند.
  • ورزش بر روی تردمیل موجب افزایش گردش خون و کاهش امراض قلبی می شود.
  • تمرین بر روی تردمیل باعث استفاده بدن از انسولین می شود.
  • دویدن بر روی تردمیل انرژی را افزایش داده و ظرفیت آن را بالا می برد.
  • ماهیچه های بدن به خصوص ماهیچه قلب تقویت می شود.
  • از همه مهمتر دویدن بر روی تردمیل کلسترول های مضر را کاهش داده و کلسترول های مفید افزایش می یابد که از بیماری های قلبی جلوگیری می شود.

تاثیرات راه رفتن مداوم در سطح گلوکز خون:

پس از صرف غذا، قند خون افزایش می یابد و هورمون انسولین از پانکراس به خون رها می شود. انسولین، کبد و ماهیچه ها را مجبور به ذخیره گلوکز اضافی در آن ها می کند، به همین دلیل سطح قند خون کاهش می یابد. حال با تمرین بر روی تردمیل، بدن به انرژی بیشتری نیاز پیدا می کند و در حین تمرین یا راه رفتن بر روی تردمیل قند ذخیره شده را آزاد خواهند کرد.

انجام تمرینات با شدت بر روی تردمیل به بیماران دیابتی توصیه نمی شود زیرا ممکن است نتیجه معکوس داده و به افزایش قند خون منجر شود. وقتی شروع به تمرین با شدت بر روی تردمیل می کنید، بدن شروع به تولید هورمون کورتیزول یا استرس می کند که سطح گلوکز را بی فایده افزایش می دهد. بنابراین قبل استفاده از تردمیل حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

بهترین تمرین برای کنترل قند خون برای افرادی که از دیابت رنج می برند، راه رفتن آرام بر روی تردمیل یا بیرون از خانه است. علاوه بر این باید در کنار تمرین و ورزش، رژیم غذایی مناسب و مصرف دارو فراموش نشود زیرا در روند بهبودی تاثیری دو چندان خواهد داشت.

کمترین اثر مثبت ورزش در افراد دیابتی کاهش قند خون در کوتاه مدت است. ولی ورزش اثرات بسیار مفید دیگری نیز دارد از جمله کاهش مقاومت بدن به انسولین که در نتیجه آن عملکرد انسولین در بدن و قند خون در دراز مدت نیز بسیار بهتر کنترل می شوند. ورزش (مخصوصا ورزش های هوازی) همچنین باعث تقویت دستگاه قلب و گردش خون می گردد که در افراد دیابتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ورزش نیز همانند تغذیه در پیشگیری از دیابت بسیار تأثیر دارد.

در کل ورزش روزانه برای افراد، چه در جهت تناسب اندام باشد یا درمان بیماری، باید با یک سری قوانین مانند رعایت کردن رژیم خاص یا مصرف دارو در کنار تمرین انجام شود تا بتوان از بهترین نتیجه برخوردار شد. درست است که دویدن بر روی تردمیل هم باعث تناسب اندام می شود و هم سلامتی افراد را تضمین می نماید اما باید اصول و قواعد تمرین و ورزش روزانه با دستگاه رعایت شود.

اگر از تردمیل در جهت درمان بیماری استفاده می شود، باید حتما با پزشک معالج هماهنگ شده و تمریناتی را که تجویز می شود انجام داد. در این صورت از نتایج چشمگیر و تاثیرات مفید ورزش روزانه و با تداوم بهرمند می شوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :