تاثیر حرکات کششی قبل دویدن بر روی تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 5 دی 1395 در ساعت 13 : 59 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در هر ورزشی ابتدا می بایست مقداری بدن خود را گرم نموده و بعد از آن خود را برای دویدن روی تردمیل آماده می نمائیم . و وقتی کار خود و دویدن بر روی تردمیل به پایان رسید باید دور آهسته را انتخاب نمائیم تا بدن خود را به سردی برسانیم .

دو مادر تمامی ورزش هاست و دویدن و پیاده بهترین ورزش محسوب می شود. از آنجایی که ما معمولا فضای لازم برای دویدن و پیاده روی را نداریم از وسیله ای به نام تردمیل استفاده می کنیم. تردمیل دستگاهی ورزشی که یک ورزش کامل و کافی محسوب می شودپس رعایت قواعد در آن یکی از مسائل مهمی است که باید رعایت شود . در بعضی موارد دیده شده که برخی ورزشکاران متاسفانه بدون گرم کردن دویدن بر روی تردمیل را انجام می دهند که این عمل بسیار اشتباهی است. اینکار احتمال آسیب دیدگی، درد و کوفتگی بعد از ورزش را افزایش می دهد. به طور معمول خستگی پس از ورزش می بایست بین 8 تا 12 ساعت بعد برطرف شود.

یک مساله ای مهم دیگری که در استفاده از تردمیل باید رعایت شود این است که حتما در زمان استفاده آن باید کفش ورزشی استفاده نمود ، این نکته حتما در استفاده از تردمیل باید رعایت شود . شیب دستگاه را با توجه به ویژگی بدن و هدف خود تنظیم کنیم. ابتدای دویدن بر روی تردمیل با سرعت کم کار خود را آغاز کرده و نم نم سرعت خود را بیشتر و بیشتر می کنیم . در هنگام احساس خستگی زیاد و بالا رفتن شدید ضربان قلب سرعت را کم کم پایین بیاوریم. به خاطر داشته باشید همه می توانند از تردمیل استفاده کنند به شرط اینکه شیب و سرعت دستگاه با ویژگی های بدن آنها هماهنگ باشد و به عضلات آسیب نرساند.خستگی خیلی زیاد نشانه خوب بودن ورزش نیست.

نکته ای که در این قسمت باید متذکر شویم این است که شیب تردمیل را در هنگام شروع دویدن روی صفر قرار می دهیم تا بدنمان گرم شده و آمادگی دویدن را پیدا کند ضمن راه رفتن می توانید دستها و اندام بالایی خود را در جهت های مختلف بکشید به طوریکه کشیدگی را در پهلوها، کمر و دستهای خود حس کنید. سپس می توانید قدمها را به شکلی بلند و آهسته بردارید تا کشیدگی در رانها و عضلات تحتانی نیز حس شود. این کار باید 5 تا 10 دقیقه طول بکشد. بعد از حرکات کششی پویا می توانید آرام آرام به سرعت راه رفتن و دویدن خود بیفزایید.در طی انجام ورزش دم باز دم را هرگز فراموش نکنید. اگر تردمیل شما ضربان قلب را نشان می دهد، به آن توجه داشته باشید، در غیر این صورت به تنفس خود دقت کنید.

اگر به اصطلاح احساس کردید دارید از نفس می افتید حتما سرعت را کاهش بدهید. در هنگام دویدن بر روی دستگاه یک بطری آب در دسترس خود قرار دهید و هر از گاهی آب بنوشید. اگر دچار افت قند یا فشار خون یا سرگیجه شدید ورزش را به آرامی قطع کنید. در غیر این صورت اگر می خواهید ورزش شما هوازی و به اصطلاح چربی سوز باشد، حداقل 30 دقیقه به آن ادامه بدهید. در این فاصله می توانید چند بار سرعت دستگاه را کم یا زیاد کنید تا ورزش هوازی با غیر هوازی ترکیب شود. هیچگاه به یکباره از دستگاه پایین نیایید.

پس از اتمام ورزش سرعت تردمیل را روی 4 کیلومتر در ساعت تنظیم کنید و به آرامی راه بروید. بعد از 3 دقیقه سرعت را به صفر برسانید و حرکات کششی ایستا را بدون استفاده از تردمیل تکرار کنید. حرکات کششی پویا برای افراد کم تحرک که به دلیل شغلشان ساعات طولانی پشت میز می نشینند، بسیار موثر است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :