درمان واریس با ورزش های مناسب

5 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 19 مهر 1395 در ساعت 14 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیماری واریس بر اثر نارسایی دریچه های سیاه رگ رخ می دهد که موجب بر آمده شدن و تورم رگ ها می شود؛ این عارضه اغلب در ناحیه پشت زانو، قوزک پا و پایین ساق پا مشاهده شده و علاوه بدمنظرگی در درجات وخیم تر با درد شدید همراه است و گاهاٌ مانع رسیدن مواد مغذی به ماهیچه ها و پوست می شود؛ در این شرایط ممکن است در آن نواحی با ایجاد زخم مواجه بشویم.

عوامل متعددی همچون ایستادن های طولانی مدت، رانندگی و نشستن های دراز مدت، وزن زیاد، پوشیدن لباس های تنگ و نامناسب، نارسایی های گوارشی و یبوست مزمن ممکن است منجر به این بیماری بشود؛ همه مواری که گفته شد عوارضی هستند که در فرم سیاه رگ اختلال به وجود آورده و باعث عدم خونرسانی به بخش هایی از بدن می شوند.

در مورد درمان واریس اغلب توصیه می کنند جوراب های تنگ و مخصوص بپوشید و یا در هنگام نشستن و دراز کشیدن پا را بالاتر از سطح قلب قرار بدهید. این دستورالعمل ها ممکن است تا حدودی به درمان واریس کمک کند؛ ولی اغلب کسانی که به این عارضه دچار می شوند، کاملاٌ مورد درمان قرار نمی گیرند؛ چون بیشتر این راه کارها فقط از شدت یافتن بیماری جلوگیری می کند و موجب درمان قطعی نمی شود.

برای درمان واریس نیز می توانید به برخی از تمرینات ورزشی بپردازید؛ اما همه ورزش ها برای این بیماری مفید نیستند؛ در واقع بعضی از حرکات ورزشی به بیماری واریس و دیگر ناهنجاری های عروقی دامن می زند. در هنگام فعالیت بدنی مناسب خون بیشتری در بدن جریان پیدا می کند و این خون از سمت ماهیچه های ساق پا به طرف قلب پمپاژ می شود؛ حتماٌ شنیده اید که پا قلب دوم انسان است؛ زیرا در عضلات پشت ساق پا 3 دریچه وجود دارد که مانند یک تلمبه عمل کرده و خون را به سمت بالا پمپاژ می کنند؛ هر چه خون بیشتری از ساق پا به سمت قلب جریا پیدا کند احتمال بروز بیماری واریس کاهش می یابد.

انجام بعضی از تمرینات ورزشی هوازی به درمان این بیماری کمک زیادی می کند. در هنگام ورزش با بعضی از دستگاه ها، دستگاه همواره از حرکات بدن پشتیبانی کرده و اجازه نمی دهد پا برخورد شدید با سطح زمین داشته باشد؛ دوچرخه ثابت و اسکی فضایی از جمله دستگاه های بدون برخورد محسوب می شوند؛ همچنین حرکت دورانی پا در حین انجام تمرین با این وسایل منجر می شود خون از سمت پا به طرف قلب بازگردد؛ در حالی که فشار زیادی به استخوان ها و مفاصل وارد نمی شود.

پیاده روی نیز برای درمان و پیشگیری بیماری واریس ورزش بسیار مناسبی است؛ این ورزش نیز کم برخورد محسوب می شود و با این که فشار زیادی به ماهیچه ها و مفاصل پا وارد نمی کند موجب پمپاژ خون بیشتر شده و گردش خون را بهتر و سریع تر می کند.
برای اینکه به وسیله این تمرین ساده بتوانید بیماری خود را درمان کنید، حداقل 5 روز در هفته و در هر جلسه بیش از 30 دقیقه به پیاده روی آهسته بپردازید و به تدریج سرعت خود را افزایش بدهید.

دویدن نرم که همان جاگینگ نام دارد نیز می تواند در درمان بیماری موثر باشد؛ کسانی که به واریس مبتلا هستند نباید با سرعت زیاد بر روی سطوح سخت مانند آسفالت بدوند؛ چون در این صورت فشار زیادی به مفاصل فرد وارد می شود و عضلات تحت فشار قرار خواهند گرفت. در صورتی که به بیماری واریس دچار هستید بهتر است بر روی چمن یا سطح نرم و انعطاف پذیر تردمیل بدوید. بعضی از تردمیل های امروزی مجهز به ضربه گیرهایی هستند که سطح دویدن را برای ورزشکار ایمن تر می کند.

وزنه زدن نیز فشار قابل توجهی به عضلات و ورید وارد می کند؛ وقتی وزنه را بلند می کنید خون در راه بازگشت به قلب به ورید اجوف که در ناحیه شکم قرار دارد، می ریزد؛ این مسئله فشار را افزایش می دهد و دراصطلاح فرد مجبور می شود زور بزند؛ وزنه زدن مانع بازگشت خون به قلب شده و در زمان مناسب خون دوباره به پاها بازگردانده می شود؛ در نتیجه می توان گفت وزنه زدن به درمان واریس کمک می کند؛ به شرط این که در حین انجام این تمرین تنفس عمیق و منظم را فراموش نکنید تا خون رسانی به درستی انجام بشود. تمرین با وزنه کار زیادی برای کاهش وزن انجام نمی دهد.

افرادی که اضافه وزن دارند و به بیماری واریس دچار هستند باید هر چه سریع تر وزن کم کنند؛ زیرا اضافه وزن این بیماری را وخیم تر می کند. ورزش هایی مانند دراز و نشست، اسکوات، یوگا و لانگز بیماری واریس را شدیدتر می کنند؛ در صورت علاقه مند بود به این ورزش ها می بایست حتماٌ آن ها در کنار ورزش های هوازی انجام بدهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :