در هوای گرم ورزش کردن را فراموش نکنید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 3 شهریور 1397 در ساعت 12 : 58 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

انجام دادن ورزش فقط مخصوص آب و هوای خوب یا شرایط کاملا ایده آل نیست و باید این کار را مانند خوردن غذا یا حتی نفس کشیدن برای زندگی مان امری مهم و ضروری بدانیم و سعی کنیم برای مدت زمان کوتاهی هم شده فعالیتی داشته باشیم.

فراموش نکنید که برای انجام دادن ورزش نیز لازم نیست به فکر اجرای ورزش های سنگین و حرفه ای باشید و همین که بتوانید به باشگاهی بروید یا حتی پیاده روی ساده ای انجام دهید، ورزش مفیدی برای بدن شما و سلامت تان به حساب می آید. در تابستان به دلیل آنکه فرزندان اوقات فراغت بیشتری دارند و والدین نیز زمان بیشتری پیدا می کنند تا بتوانند همراه آنها ورزش کنند یا فعالیتی داشته باشند، اما برای انجام دادن ورزش در این فصل از سال باید با دقت بیشتری انجام شود تا به سلامتی خود و فرزندانتان آسیب نرسانید. برای حفظ سلامتی تان در این فصل سال بهتر است ابتدا با این مقاله با ما همراه شوید.

با ورزش کردن می توانید علاوه بر سلامت جسمانی، سلامتی روح و روان خود را نیز تضمین کنید و از شر بیمارهای مختلف که پایه و اساس آنها عدم تحرک و ورزش نکردن است خلاص شوید. با انجام ورزش می توانید شادابی را تجربه کنید و بتوانید با انرژی بیشتری فعالیت های روزانه و کاری خود را انجام دهید.

اگر مجبورید برای انجام دادن ورزش در این فصل از سال به بیرون بروید بهتر است بدانید که گرمای بیش از حد به بدن فشار می آورد و به همین دلیل است که در هر شرایطی باید به احساسی که بدنتان به شما منتقل می کند توجه کنید تا بتوانید مراقب سلامتی تان باشید.

گیجی و سبک شدن از عواملی هستند که ممکن است بر اثر گرمای زیاد در زمان انجام دادن ورزش برای شما به وجود بیایند و باید به محض مشاهده این نشانه ها در بدن خود دست از فعالیت بکشید و به بدن تان رسیدگی کنید. اگر مجبورید زیر نور آفتاب ورزش انجام دهید باید استراحت کردن را نیز فراموش نکنید و تمرینات را با شدت بالایی اجرا نکنید. پیشنها ما به شما رفتن به باشگاه و استفاده از امکانات این مکان است و اما اگر نمی توانید به این مکان بروید و به آن دسترسی ندارید بهترین کار در فصل گرم تابستان یا حتی سرد زمستان آن است که دستگاه های هوازی مناسب خانه و خانگی برای منزل تهیه کنید تا با استفاده از آن در طی روز و در هر فرصتی که پیدا کردید بتوانید فعالیت ورزشی مناسبی برای ارتقای سلامتی خود انجام دهید.

تردمیل های خانگی امروزی اغلب به برنامه های از پیش تعیین شده زیادی مجهز هستند که با انتخاب هر یک از آنها می توانید در خانه به طور حرفه ای ورزش کنید و به اهداف مورد نظر و البته تناسب اندام و سلامتی برسید.

خوردن آب و هیدارته نگه داشتن بدن در زمان ورزش توصیه ای است که اغلب پزشکان و مربیان به ما گوشزد می کنند و اهمیت این موضوع در فصل تابستان چند برابر می شود و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

نباید بدن را به حدی تشنه نگه دارید که احساس تشنگی به سراغتان بیاید، زیرا این احساس نشانه آن است که بدن کم آب شده است و برای شما زنگ خطر دارد. بهترین کار آن است که در فواصل مشخص آب بنوشید تا بدن تان دچار کم آبی نشود. زمانی که مدت زمان و شدت ورزش در فصل گرما زیاد باشد بدن بیشتر به نوشیدن آب نیاز پیدا می کند و باید به این موضع رسیدگی کنید.

می دانید که یکی از ملزومات مهم برای انجام دادن ورزش چه در خانه و چه در باشگاه داشتن لباس و کفش مناسب ورزش است که این نکات در فصل تابستان اهمیت دو چندانی پیدا می کنند.

لباس ورزشی سبکی به تن کنید تا با عرق کردن شما بتواند سریع خشک شود و هوا نیز به راحتی در آن جریان پیدا کند. این ویژگی لباس شما سبب می شود در زمان ورزش به راحتی دمای بدن شما تنظیم شود و حرارت بدن بیش از اندازه بالا نرود.

لباس های رنگ روشن نیز برای شما انتخاب بهتری خواهند بود، زیرا حرارت و گرما را نیز به خود جذب نمی کنند و شما احساس بهتری با آنها خواهید داشت. اگر بتوانید قبل از سرکار رفتن یا شروع هر فعالیت دیگری ورزش انجام دهید به نفع شما خواهد بود، زیرا در صبح هوای خنک تری در اختیار دارید و البته انرژی شما برای انجام ورزش نیز بیشتر است.

در این هوای گرم که نور خورشید نیز تابش مستقیمی دارد بهتر است در خانه با کمک تردمیل یا سایر لوازم ورزش خود ورزش کنید و حتی از پوست تان نیز محافظت کنید. اگر قصد دارید به خارج خانه بروید و ورزش کنید محافظت برای پوست امری ضروری بوده و بهتر است از کرم های ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید.

مراقب باشید که اگر نمی توانید به خارج از خانه و نزد مربی بروید باید تمریناتی که انجام می دهید حتما اصولی و درست باشد تا بدتر به بدنتان ضرر نرسانید و دچار مشکلی نشوید. انجام تمرینات هوازی با کمک دستگاه های هوازی راحت شده است و اما سایر حرکات ورزش تکمیلی را نیز باید اصولی و درست اجرا کنید تا شاهد نتایج خوب آن باشید.

افراد چاق یا افرادی که بیماری های گوناگونی دارند بهتر است در این فصل بیرون نروند تا با کمی فعالیت دچار انوع بیماری ها و گرمازدگی نشوند و در خانه فعالیت ورزشی خود را دنبال کنند تا فشار بیش از حد به بدن وارد نکنند.

تردمیل یا حتی دوچرخه ثابت با کمک نمایشگری که دارند می توانند در زمان ورزش تعداد ضربان قلب شما را فورا نشان دهند و در صورت غیر عادی بودن آن شما راحت تر و البته سریع تر می توانید به وضعیت خود رسیدگی کنید. در صورتی که ممکن است با فعالیت در هوای آزاد دیرتر متوجه وضعیت جسمانی خود شوید و نتوانید به موقع به آن رسیدگی نمایید.

بر روی تردمیل های امروزی ضربه گیرهای قدرتمند و خوبی نیز تعبیه شده است که از فشار آمدن به زانوها و کمر شما جلوگیری می کند، در صورتی که با حضور در بیرون از خانه اغلب متوجه صدماتی که به بدنتان وارد می شود نیستید و به بدن تان ضرر می رسانید.

در خانه حتی با کمک وسایل های تکمیلی مانند: دمبل، حلقه، طناب و ... می توانید تمرینات مفیدی را به شرط آنکه اصولی و درست اجرا کنید انجام دهید و عضلات بالا و پایین تنه را همزمان تقویت کنید. مراقب باشید در تابستان مکانی ورزش کنید که تهویه کافی داشته و مطبوع باشد تا در زمان ورزش شما را دچار مشکل و کم آوردن نفس نکند.

با رعایت این نکات جزئی می توانید در فصل گرما نیز به راحتی ورزش کنید و از مزایای خوب آن بهره مند شوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :