دویدن برروی تردمیل با معده خالی صحیح است؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 40 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش کردن روزانه انرژی مثبت به شما می دهد و باعث می شود در طول روز شادابی را در خود حس کنید. علاوه بر این ها سلامتی قلب-عروق و تناسب اندام نیز از دیگر مزایای تمرین در اول صبح است. البته هر فردی از ورزش کردن هدفی دارد، خیلی ها در جهت کاهش وزن به انجام تمرینات می پردازند، برخی از افراد برای سلامتی خود روزانه حتی شده به مدت 10 دقیقه پیاده روی می کنند یا اگر در خانه تردمیل دارند بر روی آن می دوند.

انجام ورزش های هوازی باعث چربی سوزی می شود مخصوصا برای افرادی که از اضافه وزن رنج می برند این بهترین راه است، زیرا این تمرینات با تحرک بالایی برخوردارند و باعث افزایش گردش خون در بدن می شوند و در کنار سوزاندن کالری سلامتی را تضمین می کنند.

این روزها بحث بر سر این موضوع است که قبل از شروع ورزش، حال چه صبحگاهی باشد، عصر یا در هر زمان، باید با معده خالی تمرینات را انجام داد یا خیر که این خود به تنهایی مسئله ی بحث بر انگیزی شده است و نظرات متفاوت است. ما شما را در پیدا کردن پاسخ به این سوال همراهی می کنیم:

تحقیقات علمی ثابت کرده است؛ ورزش با شکم خالی تفاوتی در سوزاندن کالری ندارد و فقط موجب می شود بدن به سوختن پروتئین در عضلات بپردازد. بدن شما برای انجام ورزش یا دویدن بر روی تردمیل باید انرژی لازم را داشته باشد تا بتواند چربی های اضافی در بدن را بسوزاند.

کسانی که اغلب با معده خالی شروع به تمرین بر روی تردمیل می کنند ابتدا بر این باورند که این عمل باعث چربی سوزی بیشتر در بدن شان خواهد شد تا اینکه بعد از صرف صبحانه تمرینات خود را انجام دهند. اما این نظریه یک نقطه ضعف دارد و آن این است که ورزش با شکم خالی باعث تحلیل رفتن عضلات خواهد شد. وقتی بدن انرژی لازم برای دویدن را نداشته باشد، مجبور است یک منبع تامین سوخت پیدا کند و آن جایی نیست جز عضلات شما.

در صبح هنگام میزان سطح هورمون کورتیزل بالاست و ورزش هایی که هوازی هستند موجب ترشح بیشتر این هورمون خواهند شد. پس اگر با معده خالی شروع به دویدن بر روی تردمیل کنید، کورتیزول برای سوختن به دنبال پروتئین موجود در ماهیچه های بدن می رود و آن را به گلوکز تبدیل می کند. همچنین پایین بودن گلیکوژن در زمان فعالیت های ورزشی نیز منجر به تجزیه پروتئین خواهد شد، در نتیجه شما برای کاهش وزن خود از انرژی که در ماهیچه هایتان نهفته شده است مصرف می کنید.

در صورتی که شما قبل از شروع تمرین صبحگاهی، ماده غذایی را مصرف کنید که حاوی کربوهیدرات باشد موجب ترشح انسولین و ذخیره گلوکز خون شده و باقی آن صرف فعالیت شما می شود. ناگفته نماند باید یک ساعت از صرف وعده غذایی گذشته باشد، زیرا اگر بلافاصله شروع به دویدن بر روی تردمیل کنید، علاوه بر اینکه در روند هضم اختلال ایجاد می کنید، بدن تان گلوکز خون را جای ذخیره کردن به سرعت مصرف کرده و مجدد به سراغ منبع انرژی دیگری خواهد رفت.

بهترین روش برای دویدن بر روی تردمیل و انجام ورزش هوازی این است که نه با معده خالی یا پر، بلکه بوسیله یک رژیم غذایی منظم هدف خود را دنبال کنید تا بتوانید نتیجه خوبی از ورزش خود بگیرید. در زمان کاهش وزن نباید تمامی تمرکز خود را بر روی این موضوع بگذارید که به هر روش می توانید چربی خود را بسوزانید و این تصور که معده خالی موجب کاهش وزن بیشتر می شود را فراموش کنید، زیرا در این صورت بی شک شما از تمریناتتان نتیجه عکس خواهید گرفت. بدن برای ورزش کردن در هر زمانی نیاز به انرژی دارد و شما باید از طریق کربوهیدرات ها و پروتئین های مورد نیاز آن را فراهم نمایید و این را بدانید همیشه سخت تلاش کردن به شما بهترین جواب را نخواهد داد بلکه این درست ترین روش است که موجب موفقیت تان خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :