دویدن چگونه باعث تناسب اندام می شود؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 5 دی 1395 در ساعت 12 : 47 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش دویدن مادر همه رشته های ورزشی به شمار می آید. این تمرین به آموزش خاصی نیاز ندارد؛ چون هر فرد سالمی به صورت غریزی در کودکی آن را آموخته است. دویدن، قدرت مغز را بهبود می بخشد، احساسات و عواطف را کنترل می کند، باعث تعرق بیشتر می شود و سطح نمک بدن را کاهش می دهد، مواد زائد بدن را دفع می کند، موجب قوی شدن نای و مجاری تنفسی می شود، عملکرد شش ها رابهبود می بخشد، باعث انبساط قفسه سینه شده و کمک می کند تنفس راحت تر و عمیق تر صورت بگیرد، عضلات و ضربان قلب را تقویت کرده و منجر به افزایش حجم دهلیزها و بطن ها می شود، در هنگام استراحت فشار خون را کاهش می دهد، حجم خون بدن را افزایش می دهد و فواید بی شمار دیگری دارد.

در گذشته انسان نزدیکی بیشتری با طبیعت داشت؛ به طوری که راه رفتن، دویدن و بالا رفتن از تپه و کوه قسمتی از زندگی روزمره مردم بود؛ اما با صنعتی شدن جوامع و شروع زندگی ماشینی، انسان ها دیگر فرصت کافی ندارند برای انجام فعالیت های بدنی از منزل خارج بشوند.

انسان ها از طبیعت فاصله گرفتند و بسیاری از بیماری ها که عامل اصلی آن ها بی تحرکی است به میان آمد؛ اضافه وزن و تجمع چربی های اضافه در نواحی مختلف بدن علت اصلی بسیاری از بیماری ها شناخته شد؛ به همین علت مخترعین و متخصصین تلاش کردند دستگاه هایی بسازند که مردم بتوانند به وسیله آن ها بدون جا به جایی زیاد و دور شدن از محل سکونت خود و اتلاف وقت به تمرینات هوازی بپردازند؛ بنابراین دستگاه های ورزشی مانند تردمیل طراحی و تولید شده و به بازار آمدند؛ این دستگاه ها مورد استقبال قرار گرفتند؛ زیرا دویدن بهترین روش برای دست یابی به چربی سوزی و تناسب اندام است.ورزش دویدن چه روی تردمیل و چه در پارک و فضای بیرون تمرین هوازی پر فایده ای به شمار می آید که به بهبود عملکرد سیستم قلبی- عروقی کمک می کند.

زمانی که تردمیل های مدرن و پیشرفته تولید نشده بودند، ورزش با این دستگاه برای بیشتر مردم کسل کننده بود؛ اما امروزه اغلب تردمیل ها قابلیت پخش موزیک، اتصال به اینترنت ، نمایش فیلم و... را دارند. مانیتور دیجیتال این دستگاه اطلاعات ارزشمندی را در اختیار ورزشکار قرار می دهد؛ این اطلاعات به کاربر انگیزه می دهد و به وسیله آن ها می تواند یک الگوی مناسب ورزشی را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود.

افرادی که به صورت مستمر و منظم ورزش دویدن را انجام می دهند، کمتر ناچار می شوند به پزشک مراجعه کنند؛ چون این فعالیت بدنی از بسیاری بیماری ها مانند دیابت نوع 2، سرطان، فشار خون، حمله های قلبی، افسردگی و... پیشگیری می کند 20 دقیقه دویدن کربوهیدرات های موجود در بدن را می سوزاند؛ پس اگر برای شام یک بشقاب ماکارونی میل کنید دیگر نگران چاق شدن نخواهید بود؛ چون یک ساعت پس از صرف شام می توانید 30 دقیقه بدوید؛ در صورتی که از آمادگی جسمانی لازم برخودار نیستید و 30 دقیقه دویدن برایتان امکان پذیر نیست، این تمرین را به روش تناوبی انجام بدهید؛ بدین صورت که 1 الی 2 دقیقه با نهایت سرعت و توان خود بدوید و 1 دقیقه با آهسته راه رفتن استراحت فعال داشته باشید و این چرخه را تا پایان زمان تمرین تکرار نمایید.

ورزش انسان را جوان نگه می دارد و باعث افزایش عمر می شود؛ استمرار در این تمرین موجب پیشگیری از تحلیل رفتن عضلات و ماهیچه ها در سنین بالا شده و استقامت اسکلت بدن را بیشتر می کند؛ بافت های همبند با دویدن قوام بیشتری یافته و قدرت عضلات افزایش پیدا می کند؛ در نتیجه روند پیری کند می شود. زمانی که ماهیچه ها و عضلات محکم تر بشوند، تاندن ها و رباط ها در نگه داری و پشتیبانی از مفاصل قوی تر شده و پوکی استخوان و خمیدگی اتفاق نمی افتد.

سطح نرم، صاف و انعطاف پذیر تسمه تردمیل در مقایسه با سطح آسفالت ایمنی بیشتری دارد؛ در صورتی که تردمیل به ضربه گیرهای مخصوص مجهز باشد، احتمال آسیب رسیدن به مفاصل، عضلات و ستون فقرات تا 80 درصد کاهش می یابد؛ همچنین دویدن ظرفیت ریه را افزایش داده و موجب سلامتی سیستم تنفسی می شود و انسان در انجام سایر کارهای روزمره توان بیشتری خواهد داشت.

دویدن باعث می شود سطح آدرنالین خون بالا برود؛ این ماده با تحرک بدن ترشح می شود و قند خون را افزایش می دهد؛ در نتیجه بدن انرژی بیشتری به دست می آورد. بعضی از افراد باور دارند با قرار گرفتن در وضعیت اندوه و استرس چاق می شوند؛ این تصور اشتباه نیست؛ زیرا ساختار بدن انسان طوری طراحی شده که معمولاً در واکنش به اضطراب مغز آدرنالین ترشح می کند؛ آدرنالین علت تولید قند است؛ در صورتی که در هنگام ترشح آدرنالین تحرک کافی نداشته باشید، قند تولید شده به شکل چربی در اطراف شکم ذخیره خواهد شد؛ واکنش طبیعی بدن به استرس و اضطراب گریختن و دویدن است؛ اگر قادر نیستید عوامل استرس زا را از زندگی خود کنار بگذارید، در زمان بروز استرس با فعالیت بدنی اثرات منفی آن را از بین ببرید.

دویدن افسرگی را درمان کرده و استرس را از انسان دور می سازد؛ محققین معتقدند انسان های بدوی به این دلیل چاق نمی شدند که اصلی ترین علت ترس و اضطراب آن ها خطرات طبیعی و حمله حیوانات وحشی بوده و به محض مواجه شدن با این خطرات می گریختند؛ آدرنالین در بدن یک حالت جنگ و گریز به وجود می آورد.

این ماده یک هورمون سریع الاثر است؛ به همین دلیل انجام تمرینات ورزشی خشم را از بین می برد و پس از آن احساس آرامش می کنید؛ گروهی از محققان معتقدند دویدن به اندازه تمرین یوگا آرامش بخش است. در سنین بالای 40 سال سوخت و ساز کاهش می یابد و بدن برای ابتلا به انواع بیماری ها واختلالات روانی آماده می شود؛ در این وضعیت هورمون های افزایش دهنده اشتها بیشتر از قبل ترشح می شود و افراد سریع تر چاق می شوند.

دویدن روی تردمیل، در محیط آرام منزل برای افراد این امکان را فراهم می آورد که با افکار خود تنها باشند و بیشتر بیندیشند؛ انسان یک موجود اجتماعی است و انزواطلبی و تنهاییی با سرشت او هماهنگی ندارد؛ ولی اغلب مردم بخصوص خانم ها ترجیح می دهند به دور از هیاهوی محیط بیرون و در فضای آرام منزل ورزش کنند. کسانی که ورزش را در برنامه روزمره خود گنجانده اند به علت رضایتی که از شکل بدن و ظاهر خود دارند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند؛ این مسئله باعث می شود در اماکن عمومی راحت تر حاضر بشوند.

کمی خستگی و درد بعد از ورزش اجتناب ناپذیر است؛ ولی این دردها نباید فرد را از پا در بیاورد و غیر قابل تحمل باشد. در هنگام دویدن فقط عضلات و ماهیچه های پا به کار گرفته نمی شوند؛ بلکه همه اندام ها در این تمرین مشارکت داده شده و تقویت می شوند.پس از 30 دقیقه دویدن و حتی راه رفتن سریع، از مغز هورمون اندروفین آزاد می شود؛ این ماده احساس نشاط و سرزندگی به وجود می آورد؛ هرگاه احساس کسالت و تنبلی می کنید باید کمی بدوید. دویدن انرژی شما را بیشتر می کند و به فرد حس آرامش می دهد.

کسانی که می دوند در مقایسه با اشخاص کم تحرک، خواب با کیفیت تری دارند؛ چون این تمرین هوازی اختلالات خواب را از بین برده و باعث می شود در طول روز کارآیی بیشتری داشته باشید. افرادی که می دوند کمتر احتمال دارد که به آلزایمر مبتلا بشوند؛ حتی در صورتی که این بیماری در خانواده آن ها ارثی باشد.دویدن قدرت ذهن و حافظه را بیشتر کرده و مانع زوال عقل می شود.

با انجام این فعالیت بدنی شما به فردی جذاب تبدیل خواهید شد؛ زیرا نه تنها ظاهری زیباتر پیدا می کنید؛ بلکه خلق و خویتان نیز بهبود می یابد. یک فرد 70 کیلویی می تواند در 1 ساعت دویدن 800 کالری بسوزاند؛ به همین علت دویدن سریع ترین و بهترین شیوه برای تناسب اندام و چربی سوزی محسوب می شود؛ می توان گفت ورزش در کنار رعایت رژیم غذایی مناسب تنها راه رسیدن به اندام متناسب است؛ در دسترس بودن دستگاه های ورزشی کمک می کنند در ادامه این راه تداوم به خرج بدهیم.

ورزش صحبگاهی مزایای زیادی به دنبال دارد؛ پس از ورزش در صبح مجبور می شوید برای ادامه فعالیت ها و ملاقات های روزانه دوش بگیرید؛ این دوش گرفتن باعث از بین رفتن چربی های زائد بدن و شادابی بیشتر می شود.30 دقیقه قبل از شروع تمرین با تردمیل، یک لیوان آب بنوشید و در هنگام تمرین یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هرگاه احساس تشنگی کردید چند جرعه آب بخوردید.نوشیدن آب باعث تعادل دمای بدن شده و اکسیژن رسانی به بافت ها را بیشتر می کند؛ در نهایت سوخت و ساز افزایش یافته و چربی سوزی رخ می دهد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :