رعایت کردن نکات ایمنی در زمان ورزش بر روی تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 20 آذر 1395 در ساعت 12 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از دستگاه های هوازی پر طرفدار ورزشی است که افراد در هر سن و سالی می توانند از آن استفاده کنند تردمیل است.انجام دادن یکسری نکات و تمهیدات که توسط کارشناسان ارائه می شود، وقت زیادی نخواهد گرفت ولی در عوض به نفع شما خواهد بود.همان طور که می دانید در نظر گرفتن نکات ایمنی در هر دستگاه یا وسیله ای اولویت دارد و باید به بررسی این نکات بپردازیم. بعضی از تردمیل ها به این صورت عمل می کنند که در هنگام ورزش کردن و روشن شدن وزن کاربر اگر به حد نصاب نرسد، حرکت نشده و روشن نمی شود.

قبل از اینکه بخواهید ورزش خود را با تردمیل شروع کنید، حتما با نحوه عملکرد و کنترل دستگاه آشنا شوید، شما برای این کار به راحتی می توانید از فروشنده یا حتی مربی ورزشی خود بخواهید تا اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهد. محل ایمنی را برای تردمیلتان در خانه پیدا کرده و تردمیلتان را در آنجا قرار دهید و استفاده کنید. در هنگام استفاده از تردمیل با سرعت مناسب بدوید. قبل از اینکه شروع به ورزش کنید، تردمیلتان را بر روی کنترل دستی قرار دهید تا بتوانید تمرینتان را طراحی و کنترل کنید.

وجود دکمه یا مگنت ایمنی بر روی تردمیل ها از نکات مثبت تردمیل محسوب می شود که در صورتی که کاربر به صورت ناگهانی از دستگاه دور شود و برای آن اتفاقی بیفتد به صورت خودکار دستگاه خاموش می شود و از کار میفتد.در ابتدای ورزشتان با سرعت 3 تا 5 کیلومتر شروع به فعالیت کنید و با سرعت زیاد بدن خود را دچار مشکل و خطری نکنید.

سرعت تردمیل را نباید به صورت ناگهانی بالا ببرید. اگر سرعت دستگاهتان به صورت ناگهانی بالا ببرید، ممکن است تعادلتان به هم بخورد و دچار مشکلی شوید. در هنگام افزایش سرعت دستگاهتان دقت کنید که این کار را یک درجه، یک درجه بالا ببرید.در ابتدای کارتان دسته های تردمیل را بگیرید و زمانی که به حرکت تسمه زیر پاهایتان عادت کردید و توانستید با سرعت زیاد حرکت کرده و تعادلتان را حفظ کنید، دسته ها را ول کنید و درست مانند راه رفتن معمولی روی دستگاه راه بروید.

با بالا رفتن سرعت تردمیلتان باید ریتم راه رفتنتان نیز را هماهنگ کنید تا با عادت کردن به این سرعت دچار مشکلی نشوید.قبل از اینکه شروع به ورزش کنید، بدنتان را حسابی گرم کنید تا دچار مشکلی نشوید و حتما با برنامه پیش بروید.وقتی به کار با دستگاه تردمیل و عملکرد آن عادت کردید، تمرینات خود را شروع کنید و کم کم سرعتتان را بالا ببرید و بعد آن استراحتی خوبی داشته باشید. در هنگام ورزش کردن یک بطری آب و حوله کنار دستتان قرار بدهید.

هر از چند گاهی آب بنوشید و عرقتان را خشک کنید تا دچار گرمازدگی و کم آبی نشوید.فراموش نکنید که در هنگام ورزش کردن دم و بازدم عمیقی داشته باشید تا بافت ها که به اکسیژن تازه نیاز دارند بتوانند نیاز خود را برطرف کنند.اگر به بافت های بدن اکسیژن نرسد، اسپاسم و گرفتگی عضلات به وجود می آید. فراموش نکنید که هر زمان که احساس ضعف و بیحالی کردید، سریعا تمرین خود را متوقف کنید و از دستگاه پایین بیایید تا به بدن شما آسیبی وارد نشود.

برای شروع ورزش و پایان دادن به ورزشتان همیشه از سرعت کم استفاده کنید تا بدن به حد نرمال برای انجام دادن فعالیت یا اتمام آن برسد و دچار مشکلی نشوید.دسته های تردمیل را نگه ندارید تا تعادلتان بهم نریزد و دچار مشکل نشوید و آسیبی نیز نبینید. اگر می بینید که دویدن بر روی تردمیل برای شما مشکل است، حتما سرعت خود را پایین بیاورید و بعد ورزشتان را آغاز کنید.با سرعت کم ورزش خود را با تردمیل آغاز کنید و زمانی که بدنتان آمادگی لازم را پیدا کرد، سرعت دستگاه خود را افزایش دهید تا بدنتان به طور ناگهانی دچار شوک نشود.

همان طور که گفته شد برای دویدن بر روی تردمیل باید از کفش مناسبی استفاده کنید و هیچ وقت پا برهنه بر روی تردمیل ورزش نکنید، زیرا باعث آسیب دیدگی و حتی سوختگی پاهایتان می شود.تلاش داشته باشید که با گام های یکنواخت بر روی تردمیلتان راه بروید تا با کوتاه یا بلند کردن قدم هایتان تعادلتان بر هم نخورد و دچار مشکلی نشوید.در حرکت بر روی تردمیل در نظر داشته باشید که پاهایتان خیلی جلوتر از خودتان حرکت نکند و حتی عقب تر از بدنتان قرار نگیرد.فراموش نکنید برای اینکه بتوانید تعادل بدنتان را حفظ کنید، باید ناحیه فرود پاهایتان در مرکز ثقل بدنتان قرار داشته باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :