طولانی دویدن بهتر است یا سریع تر دویدن ؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 26 بهمن 1395 در ساعت 11 : 44 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

غالبا شنیده اید که دویدن به عنوان مادر تمام ورزش ها معرفی شده است و کمک می کند تا ورزشکار قبل از آنکه مشغول ورزش مورد علاقه خود شود به وسیله دویدن بتواند بدن خودش را به اصطلاح گرم و آماده فعالیت طولانی کند. ورزشکارانی که دو ماراتن رشته تخصصی آن ها می باشد ، بهتر است برای آنکه بدنشان آمادگی لازم را جهت انجام ورزش داشته باشد، دویدن به صورت طولانی مدت را تمرین کنند تا بدن آن ها به این فعالیت عادت کند. دویدن درطول مسافت های زیاد استقامت بدن را بالا می برد و چنانچه این دویدن با مقدار سرعت بالایی انجام پذیرد، قدرت بدنی ورزشکار نیز افزایش پیدا می نماید.

چنانچه یک فرد معمولی بدون آمادگی بدنی بخواهد جهت تناسب اندام خود و کاهش وزن شروع به دویدن نماید بایستی چگونه عمل کند و چه راه هایی را انتخاب نماید؟

باید یاد آوری کنیم ، کسانی که برای اولین بار و به صورت کاملا مبتدی میخواهند ورزش دویدن را برای رسیدن به هدف خود انجام دهند، بایستی هم مسافت و هم سرعت خود را در ورزش و دویدن فراموش نکنند.

هنگام ورزش کردن حفظ تنوع می تواند راز موفقیت هر فردی باشد، به دلیل آنکه باعث نمی شود خیلی زود از ورزش کردن دلزده شوند و آن را کنار بگذارند . اگر مدت زمانی که در هفته می دوید به میزان 2 الی 3 جلسه می باشد ، خوب است تا تمرینات خود را به شکل متناوب انجام دهید. برای مثال؛ به مقدار 3 دقیقه هرچه در توان دارید بدوید و بعد از آن یک دقیقه راه بروید و این چرخه را تا پایان تمرین خود ادامه دهید.

اگر بتوانید این دویدن را به شکل روزانه انجام دهید، خوب است در مسافتی طولانی تر ولی با میزان سرعتی متوسط این کار را انجام دهید و هر زمانی که خسته شده اید، راه بروید و بدن خودتان را ریکاوری نمایید. به یاد داشته باشید ، زمانیکه سطح تمرینات خود را افزایش می دهید، بدن درگیر می شود و سوخت و ساز آن نیز افزایش پیدا می کند.

هنگامیکه بر روی زمین راه می روید یا می دوید بدن به صورت ناخودآگاه بعد از مدتی احساس خستگی خواهد نمود و به صورت خودکار از سرعتش کاسته خواهد شد و بعد از کمی آرام دویدن قند موجود در بدن ورزشکار شروع به سوختن می کند که باعث می شود، انرژی بیشتری به بدن وارد شود. با این انرژی دوباره می توانید به دویدنتان ادمه دهید.

دویدن برروی تردمیل این خوبی را دارد که سرعت ورزشکار خود به خود کم نمی گردد و این خود ما هستیم که به خواست خودمان در صورت لزوم می توانیم سرعت تردمیل را کاهش دهیم. این قابلیت در تردمیل به مصرف کنندگان خود این اجازه را می دهد تا با انجام یک برنامه ورزشی خوب بتوانند نتیجه بهتری از ورزش کردن خود بگیرند.

بیشتر تردمیل های خانگی مدرن مجهز به برنامه های ورزشی آماده هستند که افراد می توانند از آنها استفاده نمایند و از ورزش کردن با این دستگاه لذت ببرند. در انجام ورزش های هوازی ریکاوری کردن بدن بسیار مهم است؛ چون این کار موجب می شود تا از به وجود آمدن آسیب دیدگی های شدید جلوگیری کرده و نتایجی هم که از انجام این تمرینات بدست می آید بهتر باشد.

هنگامیکه ورزشکار از یک برنامه اصولی و درست پیروی میکند، زمانی هم که در حالت استراحت قرار میگیرد، سوخت و ساز بدن او بهبود میابد. هنگامی که ورزش های هوازی انجام می دهید هروقت احساس کردید به بدنتان فشاری وارد نمیشود و عضلات شما درگیر فعالیت نیستند و ضربان قلبتان بالا نیست، باید سطح تمرینات خود را افزایش دهید تا بدنتان فعالیت بیشتری از خود نشان دهد.

هنگامیکه شما با شدت زیاد ورزش می کنید، بدنتان هورمون کورتیزول ترشح میکند. این هورمون وقتی که در زمان ورزش ترشح شود، اصلا بد نیست ولی اگر این هورمون در شرایط استرس زا به مقدار زیاد ترشح شود، باعث می شود بدن در برابر انسولین مقاوم شود. این اتفاق باعث می شود تا بدن چربی بیشتری در بدن خود ذخیره کند و نتیجتا منجر به چاقی شود. با گفتن همین دلیل علمی می توان گفت افرادی که می گویند در زمان ناراحتی و اضطراب چاق می شوند، تصور اشتباهی ندارند و این اتفاق دلیل علمی قابل قبولی دارد.

این نکته را بدانید که دویدن با شدت کم، تارهای عضلانی کمی را درگیر خواهند کرد و در ورزش کردن هرچقدر تعداد تارهای عضلانی که درگیر ورزش کردن هستند، بیشتر باشد مقدار کاهش وزن بهتری رخ میدهد. بدن نیرویی که برای دویدن به خود وارد می کند مانند یک شوک محسوب می کند و مدام با این چالش درگیر است. هر چقدر این ورزش ها به صورت تناوبی و فشار زیاد در مدت زمان کمتری انجام شود، بدن نتیجه بهتری خواهد گرفت و دیرتر نیز خسته می شود.

تمرینات خودتان را هر از چند گاهی جدید کنید و بدن با انجام این تمرینات شدید و جدید معمولا دچار کاهش ذخایر قند، پارگی تارهای عضلانی، تجمع اسید لاتیک و ... می شود.

استراحت به موقع در حین انجام تمرینات باعث می شود تا بدن برای انجام دادن تمرین محیا شود. ایجاد شوک برای بالا رفتن سطح مقاومت بدن لازم است و اشخاصی که برای لاغری و تناسب اندام تلاش می کنند، ترکیب سرعت و مسافت به آنها توصیه می شود.

پیش از آنکه به شکل تناوبی بر روی تردمیل یا بیرون از محیط خانه بدوید ، به مقدار 8 دقیقه بدن خود را گرم نمایید. فراموش نکنید که در ابتدای شروع ورزشتان 3 تا 5 دقیقه را بروید ، بعد حدود 2 دقیقه با سرعت بالا بدوید و بعد از آن 2 دقیقه استراحت کنید تا بدنتان فرصت ریکاوری داشته باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :