علت تعریق بر روی تردمیل!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 مرداد 1397 در ساعت 16 : 25 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اصولا ورزش کردن با شدت بالا با تعریق زیاد همراه است که البته در برخی افراد نیز میزان تعریق بسیار کم است یا اصلا نیست. در هر صورت ژنتیک اشخاص در این زمینه بسیار مرتبط بوده و باید گفت این امری عادی است که با افزایش فعالیت های فیزیکی هر فرد عرق کند.

هرگاه شما در طول روز شروع به فعالیت بیش از حد کنید یا تمرینات با شدت انجام دهید، بی شک عرق خواهید کرد. در اصل افرادی که تعریق ندارند به غیر از ژنتیک بدنی، ممکن است دچار بیماری خاصی باشند. درست است که عرق کردن با بوی نامطبوع همراه است، اما فواید بسیاری دارد که نقطه منفی آن را از بین خواهد برد.

یکی از بیشترین زمان هایی که تعریق اتفاق می افتد در پی انجام تمرینات متداوم مانند: دویدن بر روی تردمیل است و این سوال را برای اکثر افراد پیش می آورد که آیا این تعریق نشانه چربی سوزی است؟ خیلی ها از عرق کردن در طول ورزش خوشحال می شوند زیرا بر این باورند که این عکس العمل طبیعی بدن نشانه ای از کاهش وزن است! ابتدا باید برای شما روشن کنیم که علت تعریق چیست؟ یا اصلا عرق کردن چیست؟ چرا با افزایش فعالیت بدنی، فرد سریعا عرق می کند؟

تعریق چیست؟

عرق کردن عکس العمل عادی برای تنظیم درجه دمای بدن است که در پی گرم شدن، رطوبت، افزایش فعالیت های فیزیکی، ورزش و اضطراب پیش می آید. عرق کردن آب نوشیده شده است که با تعریق همراه نمک از سطح پوست خارج می شود. وقتی به هر دلیل درجه حرارت بدن افزایش یابد، عرق کردن مانند تهویه عمل کرده و کمک می کند تا دمای بدن به حالت نرمال باز گردد.

بیشتر افرادی که زیاد عرق می ‌کنند، استعداد وراثتی به تولید بیشتر این خنک کننده در برابر محرک ‌های طبیعی دارند. این یک بیماری نیست، فقط غدد تعریق زیادی فعالند. از طرف دیگر، عرق کردن زیاد می ‌تواند ناشی از وجود یک عفونت، از یک سرما‌خوردگی ساده تا عفونت‌ های شدید، با تب مداوم یا متناوب باشد، بدن با عرق کردن گرمای تب را خنثی می‌کند.

حال که با تعریق آشنا شدید به دنبال علل آن حین ورزش و دویدن بر روی تردمیل خواهیم رفت تا علت اصلی این امر را دریابیم.

با هیدراتاسیون ورزشی آشنا شوید!

حتما تا به حال شنیده اید که نوشیدن آب قبل و حین ورزش را ضرورت می دانند. بدن باید قبل از تمرینات هیدارته شده باشد و دلیل آن جلوگیری از کم آبی بدن حین تمرین خواهد بود که در اثر تعریق بیش از حد در طول ورزش پیش خواهد آمد. وقتی بدن خود را قبل از دویدن بر روی تردمیل به خوبی سیراب آب نمایید، در زمان ورزش با تعریق بیش از حد نیز دچار کمبود آب نخواهید شد، به این عمل هیدراتاسیون می گویند.

حال مخالف آن دهیدراسیون یا کمبود آب بدن است که در اثر نوشیدن ناکافی آب به وجود خواهد آمد و علائم آن سرگیجه، سردرد و عکس العمل کند در ورزشکار خواهد بود. در صورتی که آب از دست رفته از بدن جبران نشود، حجم مایع بین سلولی کاهش خواهد یافت. در نهایت بازده قلب و فشار عروق کاهش یافته و به عضلات و پوست و همچنین خون، اکسیژن کمتری خواهد رسید که منجر به افزایش ضربان قلب می شود؛ بنابراین ورزشکار احساس خستگی کرده که باعث خطر تشنج ماهیچه ای و افزایش بیش از حد دمای بدن خواهد شد.

بنابراین شما باید تا می توانید به میزان کافی آب بنوشید، البته به یاد داشته باشید که نوشیدن آب بیش از حد نیز مضر بوده و خود باعث بروز مشکلات خواهد شد. با شناختی که از بدن تان به دست می آورید، خواهید فهمید که قبل و حین ورزش به چه مقدار نوشیدنی نیاز دارید تا حتی با عرق کردن بیش از حد نیز دچار دهیدراسیون نشوید.

از آنجایی که در پی تمرینات بدن دچار اختلال شده و تشنگی را تشخیص نمی دهد، باید هنگام ورزش آب بنوشید و منتظر این نباشید که احساس تشنگی به شما دست دهد. زیرا در پی حس تشنگی، با نوشیدن آب آنطور که باید بدن را سیراب نکرده و فقط تشنگی را برطرف خواهید کرد.

عرق کردن بر روی تردمیل نشانه چربی سوزی نیست!

وقتی شما بر روی تردمیل می دوید با توجه به اینکه بدن در حالت فعالیت شدید قرار می گیرد، ناخودآگاه پس از مدتی دویدن شروع به تعریق خواهید کرد. هرچه شدت تمرین را بیشتر کنید به همان میزان نیز تعریق افزایش می یابد، بنابراین قبل از شروع تمرین حتما آب بنوشید و همچنین بطری آب را پر کرده و در محل قرارگیری آن بگذارید تا در صورت نیاز با تمرین بیشتر آب بنوشید و از کمبود آب جلوگیری نمایید. 

پوشیدن لباس ورزشی نخی به شما کمک می کند در طول دویدن با عرق کردن زیاد بدن تان اذیت نشود و تعریق را به خود جذب کند. همچنین با کم کردن شدت دویدن و پایین آوردن سرعت، حرارت بدن کاهش یافته و تعریق کمتر خواهد شد. عرق کردن در طول ورزش امری عادی است و قطعا رابطه ای با چربی سوزی ندارد و اگر تصمیم به کاهش وزن دارید شدت تمرینات تان است که شما را به اهداف تان نزدیک خواهد کرد؛ بنابراین به یاد داشته باشید، این باور که با تعریق بیشتر کالری بیشتری سوزانده خواهد شد، کاملا اشتباه است.

ورزش های هوازی مانند دویدن باعث می شود که به طور چشمگیری کاهش وزن داشته باشید؛ اما این کالری سوزی به تنهایی و با انجام ورزش میسر نبوده و در کنار آن شما باید علاوه بر پیروی از تمرینات متنوع بر روی تردمیل، رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب را به یاد داشته باشید. با یک برنامه ریزی دقیق می توانید پس از مدتی تمرین بر روی تردمیل باعث از بردن رفتن چربی های اضافه بدن شوید.

در کل یکی از دلایلی که بر روی دستگاه های ورزشی مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت و ... محل قرار گیری بطری آب تعبیه شده است، یادآوری نوشیدن آن حین تمرین است تا شما را از کمبود آب در بدن دور نگه دارد. زیرا با توجه با این مقاله بیشتر آب بدن در طول تمرین بواسطه تعریق از بدن خارج می شود. حتی می توانید آبی را که مصرف می کنید به سادگی با برش دادن میوه های مورد علاقه و ریختن داخل بطری آب، طعم دار نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :