ورزش های مفید برای افراد مبتلا به پوکی استخوان

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 13 مهر 1396 در ساعت 9 : 37 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از بیماری های شایع در میان افراد میان سال پوکی استخوان است. این بیماری بیشتر در خانمها دیده میشود. پوکی استخوان معمولا به علت بالا رفتن سن اتفاق میفتد. وقتی افراد به دنیا میایند استخوان ها نرم و شکننده هستند و هرچه بزرگتر میشوند تراکم استخوان هایشان بیشتر شده و در سن 20 تا 25 سالگی تراکم استخوان ها به حداکثر خود میرسد. با بیشتر شدن سن و درست زمانی که فرد وارد دوران میان سالی میشود تراکم استخوان ها کاهش میابد و در بعضی افراد این تراکم کمتر از حد نرمال است که به آن پوکی استخوان گفته میشود.

عوامل مختلفی در جلوگیری پوکی استخوان وجود دارد. یکی از مهم ترین انها مصرف لبنیات است. لبنیات به دلیل وجود کلسیم بالا باعث میشود تا تراکم استخوانی در بدن حفظ شده و استخوان ها قوی باقی بمانند. برای همین افرادی که در دوران زندگی خود بخصوص دوران جوانی و نوجوانی لبنیات زیادی مصرف میکنند استخوان های محکمی دارند و کمتر از افرادی که مصرف لبنیات انها ناچیز است به پوکی استخوان مبتلا میشوند. افرادی که به پوکی استخوان مبتلا میشوند میتوانند از دو طریق وضعیت جسمانی خود را بهبود ببخشند.

1- ورزش و تمرینات مناسب برای بیماری پوکی استخوان

وقتی استخوان ها ضعیف میشوند نمیتوان آنها را مانند روز اول تقویت کرد تنها کار در این زمان این است که با تقویت عضلات فشار اضافی بر روی استخوان ها را کم کنیم به این صورت درد، خطر شکستگی و ... کاهش خواهد یافت زیرا عضلات فشار را تحمل خواهند کرد. به منظور تقویت عضلات باید تمرینات خاصی انجام داد. در کنار تمریناتی که برای تقویت عضلات انجام میشود تمرینات دیگری نیز باید برای بهبود تعادل و وضعیت بدن و همچنین حفظ توده ی استخوانی باید انجام شود. بهتر است این تمرینات در خانه انجام شود زیرا احتمال خطر ضربه خوردن به بدن، زمین خوردگی و ... کاهش خواهد یافت. آموزش مراقبت از بدن به این صورت است که در آن به افراد یاد داده میشود که اعضای بدن چگونه باهم در تعامل هستند.

بهبود تعادل شامل حرکات و تمرینات کششی است که انجام انها میتواند انعطاف بدن را زیاد کند. وقتی انعطاف بدن زیاد باشد افراد به راحتی میتوانند به انجام فعالیت های مختلف بپردازند بدون آن که دچار گرفتگی عضلات شوند، استفاده از کش های TRX میتواند در افزایش انعطاف جسمانی نقش بسیار پر رنگی ایفا کند. اما مهمترین تمرینات که باید حتما انجام شود، تمرینات ورزشی مناسب است.

تمرینات ورزشی که فرد قصد دارد به انجام آنها بپردازد حساس هستند از این بابت که اولا افرادی که دارای پوکی استخوان هستند نباید مانند افراد معمولی ورزش کنند، دوما این ورزش ها باید به گونه ای باشد که در کنار تقویت عضلات تمرینات سختی نباشند.

• ورزش های هوازی: این ورزش ها در طول روز به مدت 1 ساعت و در سه نوبت در هفته باید انجام شود. ورزش های هوازی عضلات را تقویت میکنند و معمولا ورزش های سبکی هستند به طوری که به بدن فشار زیادی نمی آورند و افراد میان سال به راحتی میتوانند آنها را انجام دهند و دچار مشکل نشوند. ورزش های هوازی انواع زیادی دارند. پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری بهترین آنها هستند. برای این تمرینات با تهیه یک دستگاه تردمیل و یا دوچرخه ی ثابت میتوان به راحتی این تمرینات را در خانه انجام داد و نیازی نیست به بیرون خانه جهت تمرین رفت.

برای این کار استفاده از تردمیل نسبت به دوچرخه ثابت بیشتر از سوی پزشکان توصیه میشود زیرا با دویدن بر روی تردمیل میتوان تمام عضلات بدن را تقویت کرد و دویدن بر روی تردمیل باعث تقویت تمام بدن میشود. همچنین مزیت دویدن بر روی تردمیل نسبت به دویدن در بیرون خانه این است که تردمیل ها با داشتن ضربه گیر، ضربه ای را که پا ها هنگام دویدن به بدن وارد میکنند را کاهش میدهد. این ضربه ها میتواند برای افرادی که پوکی استخوان دارند دردناک باشد زیرا استخوان های آنها دچار ضعف شده است.

2- تغذیه

افرادی که دچار پوکی استخوان هستند باید خوراکی هایی مصرف کنند که دارای کلسیم زیاد و همچنین ویتامین D باشد. در میان خوراکی های مختلف لبنیات بیشترین مقدار کلسیم را دارد. در میان خوراکی های گوشتی، گوشت ماهی دارای بالاترین میزان کلسیم است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :