ویژگی های کفش مناسب بر روی تردمیل

9 / 10
از 4 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 مرداد 1397 در ساعت 16 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از اصلی ترین دلایلی که بیشتر مردم از تردمیل برای ورزش استفاده می کنند، راحت بودن تمرین با این دستگاه ورزشی هوازی است؛ می توان در هر شرایط آب و هوایی گرم یا سرد، بارانی یا آفتابی و غیره و غیره بدون هیچ مشکلی از تردمیل استفاده کرد. با وجود این دستگاه در خانه، دیگر وقت خود را برای رسیدن به باشگاه تلف نمی کنید و در ترافیک سنگین شهری نخواهید ماند و هزار دلیل دیگر که باعث می شود شما به تمرین با تردمیل روی آورید.

کافی است اراده کنید و در هر زمان از روز که می خواهید بر روی تردمیل به دویدن یا حتی پیاده روی روزانه بپردازید، بدون اینکه لازم باشد از منزل خارج شوید. این دستگاه ورزشی هوازی باعث می شود افرادی که وقت رفتن به باشگاه و ورزش کردن را ندارند، بتوانند در روز دست کم به مدت 10 دقیقه تمرین کنند و سلامتی شان را تضمین نمایند.

تردمیل های امروزی در مدل های متنوع به بازار آمده است که بسته به نیاز کاربر، دارای برنامه های تمرینی متفاوت یا حتی در برخی مدل ها دارای ویبراتور برقی، مسگری و غیره هستند. با این حال شما می توانید دستگاهی را انتخاب نمایید که از هر نظر برایتان کارآیی داشته و روزانه با آن تمرین کنید.

اما استفاده از این دستگاه ورزشی هوازی، تنها به تهیه آن محدود نشده و باید برای تمرین بر روی آن نکاتی را رعایت کنید که علاوه بر جلوگیری از آسیب حین تمرین، تاثیر ورزش با دستگاه را نیز بیشتر خواهد کرد. یکی از اصلی ترین موارد که حین تمرین بر روی تردمیل باید رعایت شود، پوشیدن کفش ورزشی مناسب است، آن هم نه هر کفش ورزشی؛ حتی در انتخاب کفش ورزشی که با آن بر روی تردمیل می دوید نکاتی دخیل است که باید به آن ها دقت کنید.

پایتان را بشناسید

قبل از اینکه کفشی برای استفاده بر روی تردمیل انتخاب کنید، ابتدا پای خود را به خوبی بشناسید. ارزیابی قوس کف پا تا حد زیادی بر روی نحوه راه رفتن افراد تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این قوس کف پا نقش بسیار تعیین کننده ای در توزیع یکنواخت نیروی بدن بر روی پا در زمان راه رفتن و دویدن ایفا خواهد کرد. این قوس باعث می شود تا نیروی منتقل شده به پا کاملا یکنواخت به مفاصل قوزک، زانو و ران منتقل شود. در کل هر فردی از یک نوع قوس پا برخوردار است که یکی از 3 مدل زیر می باشد.

قوس نرمال: این گونه از قوس کف پا به دلیل اینکه نیروی وزن بدن را به صورت متعادل بر روی کف پا توزیع می نماید یکی از بهترین قوس کف پا می باشد.

کف پای صاف: در این حالت اصولا کف پا به صورت کامل بر روی زمین قرار می گیرد و تقریبا هیچ گونه قوسی ندارد. این مدل از کف پا باعث می شود اعمال فشار بر روی قوزک و زانو بیشتر شده و احتمال بروز درد را به زانو و قوزک افزایش خواهد داد.

کف پا با قوس زیاد: در این مدل قوس پا اینقدر زیاد است که به غیر از پاشنه و سر پنجه، قسمت دیگری از کف پا بر روی زمین نخواهد ماند. این نوع کف پا قادر نیست به خوبی ضربه های وارد در اثر راه رفتن و دویدن را جذب کند و تمامی وزن بدن بر روی پاشنه و سرپنجه می باشد.

حال شما می توانید با توجه به این موارد کف پای تان را بشناسید، بنابراین اگر کف پای شما نرمال است می توانید کفش ورزشی مناسب با رعایت اصولی که در پایین توضیح می دهیم را تهیه کنید. در غیر این صورت برای تهیه کفش با داشتن کف پا صاف یا قوس زیاد باید با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

کفشی انعطاف پذیر انتخاب نمایید

از اصلی ترین موارد انتخاب کفش ورزشی مناسب، انعطاف پذیر بودن آن است که مانع آسیب به پنجه و تاندون ها می شود. علت این امر این است که در زمان راه رفتن و دویدن پنجه پا درون کفش باید از آزادی حرکت برخوردار بوده و فشار بر روی پنجه ها نباشد. کفش باید در حین تمرین به راحتی تا شود و منعطف باشد تا به عضلات ساق پای ورزشکار آسیبی وارد نشود و بتوان راحت دوید.

در صورتی که پس از تمرین و دویدن بر روی تردمیل در عضلات ساق پا و پنجه ها درد را احساس می کنید، باید بدانید که کفش مناسبی برای دویدن بر روی تردمیل انتخاب نکرده اید. در هر حال در اکثر کفش های تولید شده توسط شرکت های معتبر به خوبی تمامی این نکات در زمان تولید رعایت می شود و شما با کمی دقت می توانید بهترین کفش را برگزینید.

کفشی با وزن سبک انتخاب نمایید

اگر می خواهید در زمان تمرین راحت بدوید و قدم های بیشتری بردارید آن هم بدون این که انرژی زیادی در شما از بین برود، بهتر است کفش ورزشی منتخب تان سبک باشد. در بازار پیشرفته امروز که تقریبا تمامی برندها، به دنبال این هستند که در تولید خود تکنوروژی ایجاد کنند تا بتوانند طرفداران بیشتری را به خود جلب نمایند، کفش هایی تولید می شود که علاوه بر فناوری های خاص دارای وزن فوق العاده سبکی هستند که باعث می شود کاربر حین ورزش انرژی کمتری برای گام برداشتن هدر دهد.

برخی از کفش ها نیز برای راحت تر بودن ورزشکار دارای تکنولوژی هایی مانند: Air Max  هستند که از میزان فشار وارده و شوک به اندام های بدن مخصوصا پاها جلوگیری کرده و مانند ضربه گیر برای بدن است. همچنین در برخی کفش ها زیره EVA تعبیه شده است که به همین دلیل بسیار سبک بوده و مناسب برای استفاده بر روی تردمیل می باشد.

کفش ورزشی ضربه گیر انتخاب کنید    

کفشی که برای دویدن بر روی تردمیل انتخاب می شود باید کاملا ضربه گیر باشد تا از آسیب های وارده به زانوها و کف پا جلوگیری نماید. البته اکثر تردمیل های جدید از چندین ضربه گیر برخوردار هستند که مانع از آسیب به زانوها، کمر و پاشنه پا خواهد شد، اما برای احتیاط بهتر است شما نیز کفشی را انتخاب نمایید که از چندین لایه تشکیل شده است و کاملا کفه آن نرم بوده و باعث جلوگیری از ضربات وارده حین دویدن یا راه رفتن بر روی تردمیل می شود.

علاوه بر تمامی این موارد فراموش نکنید که کفش مخصوص دویدن بر روی تردمیل را از کفش ورزشی که بیرون از منزل استفاده می نمایید جدا کنید. این کار باعث می شود تا تسمه تردمیل شما همانند روز اول سالم بوده و همیشه تمیز باشد. با رعایت اصول و دقت در انتخاب کفش ورزشی مناسب برای دویدن بر روی تردمیل شما می توانید مدت زمان بیشتری را بر روی دستگاه بدوید یا راه بروید و نیز از آسیب های احتمالی حین تمرین جلوگیری نمایید. این روزها شرکت های معتبر تولید کالاهای ورزشی کفش هایی را به بازار عرضه می دارند که می توانید با اطمینان خاطر کفش ورزشی مورد نیاز خود را انتخاب نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :