پیاده روی بر روی تردمیل پس از صرف غذا

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 مرداد 1397 در ساعت 16 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پیاده روی از آن دست ورزش هایی است که با انجام دائم آن سلامتی و تناسب اندام را برای فرد به ارمغان خواهد آورد. اگر عادت کنید به اینکه هر روز ساعتی را به قدم زدن و پیاده روی اختصاص دهید پس از مدتی به خوبی تاثیرات مثبت آن را خواهید دید. اکثر افرادی که به پیاده روی روزانه عادت دارند با تهیه تردمیل که این ورزش مفید را شبیه سازی کرده است، پیاده روی خود را انجام می دهند. بدون اینکه حتی لازم باشد از منزل خارج شوند، لباس و کفش ورزشی مناسب برتن کرده و شروع به تمرین بر روی ترمیل می کنند.

احتمالا برای شما نیز پیش آمده که مطالب ضد و نقیض بسیاری در مورد برخی مسائل شنیده باشید که البته پیاده روی یا ورزش پس از غذا یکی از آن هاست. در مورد این مسائله تا به حال بحث ها و ضرب المثل های زیادی شنیده شده است که باعث می شود نتوان به درستی درباره اینکه آیا می توان پس از صرف غذا پیاده روی کرد یا خیر تصمیم گرفت.

با توجه به اینکه معده یک کیسه عضلانی است، پس از خوردن غذا دریچه پائینی معده محکم بسته شده و اجازه عبور غذا را نمی دهد. غذای موجود در معده موجب انقباض دیواره و در نتیجه مخلوط شدن غذا با شیره های گوارشی می شود. تا زمانی که عضلات این دریچه اکسیژن کافی دریافت کنند، عمل خود را به درستی انجام می دهند اما زمانی که ورزش های خیلی سنگین انجام شود یا غذا زیادی خورده شده باشد، ممکن است قلب توانایی نداشته باشد که هم زمان خون کافی به عضلات اسکلتی و عضلات دریچه معده برساند و در اثر خون رسانی کمتر، عضلات اکسیژن مورد نیاز را دریافت نکرده، منقبض شوند که این مسئله در فرد ایجاد ناراحتی  می کند.

اما خبر خوش اینجاست که طی تحقیقات انجام شده در سال های اخیر، انجام پیاده روی سبک بعد از صرف وعده غذایی ناهار یا شام تایید شده است. حرکت و تغذیه مناسب رابطه مستقیمی باهم دارند؛ به این صورت که با داشتن تحرک و فعالیت فیزیکی به هر شکل قبل از غذا اشتها آور بوده و پس از صرف غذا باعث هضم آسان خواهد شد.

لازم نیست که پس از صرف غذا ورزش های سنگین انجام دهید، زیرا این کار باعث درد شکم و معده می شود. بهترین روش این است که تردمیل را با سرعت خیلی کم تنظیم نمایید و شروع به قدم زدن بر روی آن کنید. همین پیاده روی سبک و آسان است که فوایدی بسیاری را بدنبال خواهد داشت. در این مقاله می خواهیم شما را با فواید پیاده روی آشنا کنیم.

کمک به دستگاه گوارش: پس از اینکه شما غذا را میل می کنید، فرآیند هضم سریعا شروع خواهد شد و در همین حال است که معده با ترشح شیره و آنزیم های مورد نیاز، هضم غذا را انجام می دهد. وقتی پس از صرف غذا اقدام به پیاده روی سبک نمایید، این عمل منجر به ترشح بیشتر آنزیم ها و نیز هضم راحت تر غذا خواهد شد. در نتیجه بسیاری بیماری ها مانند: ترش کردن معده، بدهضمی، درد معده و همچنین مشکلات شکمی به راحتی حل می شود.

تقویت متابولیسم بدن: یکی از اصلی ترین عوامل تقویت متابولیسم بدن یا همان سوخت و ساز هوشمندانه بدن به غیر از رژیم غذایی مناسب، داشتن فعالیت فیزیکی است. اگر شما پس از صرف غذا شروع به پیاده روی کنید به موجب آن کالری های موجود در مواد غذایی مصرفی، شروع به سوختن خواهد کرد. پس از خوردن وعده غذایی بدن به خوبی انرژی داشته و با سرعت و نیز کارآیی بیشتری قادر به هضم و جذب غذا و سوزاندن چربی ها می باشد. با تقویت متابولیسم بدن، کاهش وزن نیز راحت تر انجام می شود و می توان کالری های اضافه را سریع تر سوزاند.

افزایش گردش خون: پیاده روی پس از خوردن غذا باعث می شود که گردش خون در بدن افزایش پیدا کند و اکسیژن مورد نیاز به قلب و سایر اندام ها سریع تر وارد شود. از این رو میزان چربی خون و کلسترول نیز با قدم زدن بعد از غذا به خوبی قابل کنترل بوده و از افزایش آنها جلوگیری خواهد شد. از فواید افزایش گردش خون در بدن همچنین می توان به تقویت عضله قلب اشاره نمود که موجب می شود عمل خون رسانی به تمامی اندام های بدن به خصوص مغز به درستی انجام شود.

پیشگیری و کنترل قند خون: بعد از خوردن غذا میزان قند خون به خاطر خرد کردن اجزای مواد خورده شده بالا می رود، اما وقتی بعد از شام راه می روید بدن بطور فیزیکی فعال شده و گلوکز بیشتری از خون را مصرف می کند بنابراین میزان قند خون تنظیم می شود. به موجب همین عمل می توان به راحتی از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد و مبتلایان نیز می توانند قند خون خود را به خوبی کنترل نمایند.

مطالب بالا نشان دهنده این موضوع است که پیاده روی پس از صرف غذا، نه تنها مضر نیست بلکه فواید بی شماری دارد که ما در این مقاله تنها به گوشه ای از این فواید اشاره نمودیم. می توانید پس از خوردن هر وعده غذایی به راحتی شروع به راه رفتن بر روی تردمیل کنید و از نتایج مثبت آن لذت ببرید. بهتر است این را بدانید که اگر پیاده روی را بعد از وعده غذایی شام انجام دهید علاوه بر هضم راحت غذا و دیگر فواید، در شب خوابی بسیار آرام و راحت خواهید داشت.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :