کارهایی که نباید بعد از پرخوری انجام دهید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 3 شهریور 1397 در ساعت 15 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

حتما برای شما هم پیش آمده است که پرخوری زیادی انجام داده اید و دلی از عزا در آورده اید و دچار عذاب وجدان شده اید. بعد از به وجود آمدن این داستان حتما سعی خواهید کرد این موضوع را جبران کنید و به دنبال راه حلی برای حل این موضوع می گردید.

در قدم اول زمانی که پرخوری انجام داده اید بهتر است بر روی ترازو نروید تا عصبانیت تان چند برابر نشود. بعد از این ماجرا بهتر است کاری انجام ندهید که به ضرر روح و هم جسم تان تمام شود و در ادامه این مقاله برای شما پیشنهاد های یرا داریم که بهتر است از آنها استفاده کنید.

خودتان را وزن نکنید

وزن تمام انسان ها به صورت روزانه در خوش تغییر است و معمولا حالت ثابتی ندارد و این موضوع به دلیل وجود آب در بدن ماست. جمع شدن آب در میان بافت های بدن ما ممکن است گاهی وزن را حتی یک کیلوگرم بیشتر از چیزی که هست نشان دهد. با خوردن شام زیاد و زیاده روی در آن اگر در صبح خود را وزن کنید مسلما با وزن زیادی رو به رو هستید.

فراموش نکنید که هر آنچه که نباید می شده، شده است و بهتر است استرس و عذاب وجدان را از خود دور کنید و تا 48 ساعت بعد از پرخوری صبر کنید و آن وقت بر روی ترازو بروید و از وزن اضافه شده خود مطلع شوید.

صبحانه نمی خورید

با اینکه شام بسیار سنگینی خورده اید ولی علی رغم اینکه میل به غذا خوردن ندارید سعی کنید صبحانه کوچکی بخورید، زیرا تحقیقات ثابت کرده است این وعده نقش زیادی در میزان تنظیم وزن شما دارد و بهتر است صبح صبحانه کوچک، سبک و البته سالمی بخورید. با پرخوری در شب خواب خوبی نیز نخواهید داشت و افرادی که کم می خوابند اغلب به خوردن زیاد انواع فست فودها و شیرینی ها رغبت بیشتری دارند و بیشتر از افرادی که 8 ساعت به طور کامل می خوابند چاق خواهند شد.

صبحانه خوردن سبب خوش اندامی و سلامت بیشتر بدن شما خواهد شد و لازم نیست موادغذایی سنگینی برای آن وعده انتخاب کنید و همین که یک واحد میوه، هویج، یک برش نان و کمی کره‌ی بادام زمینی یا نان و پنیر میل کنید برای بدن و شروع انرژی آن کافی است.

باشگاه می روید

می دانید که بهتر است به صورت روزانه ورزشی را انجام دهید و حتی اگر فرصتی برای باشگاه رفتن ندارید بهتر است برای خانه دستگاه هوازی مانند: تردمیل تهیه کنید و حداقل پیاده روی ساده ای را در طی روز حتی برای نیم ساعت هم شده انجام دهید. فراموش نکنید بعد از پرخوری زیاد انجام دادن ورزش های سنگین دردی از شما دوا نمی کند و بهتر است ورزش روزانه و معمولی خود را انجام دهید. خوابیدن و انجام ندادن فعالیت نیز به نفع شما نیست و دائما دراز نکشید و بهتر است برای هضم غذایتان کمی پیاده روی کنید.

اهمیت به خوابتان نمی دهید

تحقیقات نشان داده است اگر افراد مدت زمانی کمتر از هشت ساعت را در شب بخوابند بیشتر به سراغ مواد غذایی نامناسب مانند فست‌فودهایی مانند: پیتزا، ساندویچ و ... می‌روند. هر چه بدن و مغز کمتر استراحت داشته باشد برای رفع خستگی خود به دنبال جذب کربوهیدرات‌ است و به همین دلیل ما بیشتر احساس گرسنگی می کنیم و به سمت شیرینی‌جات و غذاهای آماده و فست فودی می رویم. پس برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل بهتر است حداقل شب ها به اندازه 8 ساعت بخوابید، مخصوصا شب هایی که پرخوری می کنید.

لب به شیرینی نمی زنید

به دلیل اینکه پرخوری کرده‌اید، می‌ترسید و لب به شیرینی‌جات نمی‌زنید. این نوع رژیم فایده ای ندارد و بدتر بدن ما را دچار ولع زیادی می کند و سبب می شود بعد از مدتی اشتیاق ما به خوردن شیرینی چند برابر شود. رژیم غذایی مناسب است که تمام شیرینی‌جات ها و حتی هله‌هوله نیز در آن جایی داشته باشند و بتوان در حد اعتدال از آنها خورد. به جای تنبیه خودتان سعی کنید رژیم غذایی و اصولی را انتخاب کنید و عادت های غذایی تان را درست نمایید.

با پرخوری مقدار زیادی کالری وارد بدن می کنید و احساس پرخوری و عذاب وجدان شما را اذیت خواهد کرد که بهتر است در ادامه از راه حل هایی که به شما پیشنهاد می شود استفاده کنید.

چای گیاهی بنوشید

دمنوش گل بابونه و ریشه کاسنی به هضم غذا کمک کرده و سبب ریلکس شدن دستگاه گوارش ما می شوند و بهترین جایگزین برای قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار می باشند.

پیاده روی کنید

انجام دادن پیاده روی بعد از شام یا فردا صبح آن روز بهتر است یک جا نشستن و خوابیدن بوده و بهتر است از تردمیلی که در خانه دارید استفاده کنید و مدت زمانی حتی برای نیم ساعت هم که شده راه بروید تا به حرکت دستگاه گوارش تان بتوانید سرعت بدهید و کالری سوزی نیز داشته باشید.

ملین نخورید

برخی از افراد بعد از یک وعده زیاد غذا خوردن ملین می خورند تا سرعت هضم و دفع خود را بالا ببرند، اما این استدلال غلط است و این کار فقط برای تخلیه روده بزرگ موثر است و باید اجازه دهید این غذا هضم و در معده مراحل خود را بگذراند و سپس به فکر تخلیه روده باشید و در آن مرحله ملین موثر خواهد بود.

با کمک این اقدامات و پیگیری رژیم غذایی مناسب و انجام دادن ورزش روزانه می توانید وزن اضافی خود را کم کرده و به تناسب اندام دلخواهتان برسید و بدن سالمی داشته باشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :