کلیاتی درباره تردمیل و عملکرد آن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 5 دی 1395 در ساعت 13 : 8 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

به یک صفحه متحرک که به وسیله انتقال نیرو عمل کرده و در آن می توان میزان سرعت و شیب صفحه را تنظیم کرد و جایگزین پیاده روی و دویدن بر روی زمین می باشد، تردمیل می گویند.

یکی از اصلی ترین کاربرد تردمیل برای تست ورزش است، بیمارانی که اجازه فعالیت محدود و تنظیم شده برای متناسب شدن شرایط جسمانیشان دارند و اختلالات قلبی و عروقی ، تنفسی دارند با انجام تست ورزش به وسیله تردمیل می توان آشکار شود و بیشتر این اختلالات برای فشار و استرس می باشد.

یکی دیگر از کاربرد تردمیل در فیزیوتراپی می باشد.افرادی که اعضای آسیب دیده دارند ، در جهت توانبخشی عضو آسیب دیده و رفع آن پس از جراحی استفاده از تردمیل کاربردی موثر دارد.

عملکرد تردمیل : دستگاه تردمیل دارای یک کمربند پهن ( تسمه تردمیل ) بوده که به کمک موتور تردمیل می توان سرعت آن را کنترل نمود.

زاویه صفحه متحرک تردمیل ( شیب تردمیل ) می توان به وسیله یک موتور بالابرنده تنظیم گرددتا برای بیمار که می خواهد حرکت کند و یا ورزشکاری که شرایط دویدنش مانند دویدن بر روی تپه باشد شبیه سازی می گردد.

صفحه کنترل مقابل شخص دارای کنترل شیب و سرعت و میزان مصرف انرژی ، زمان صرف شده می باشد.معمولا در تردمیل چه تردمیل خانگی وچه تردمیل باشگاهی این صفحه کنترل به صورت یک مانیتور LCD و یا LED بوده و دربرخی حتی ضربان قلب نیز قابل مشاهده می باشد.

استفاده از تردمیل مزایای خاصی دارد که در این بخش به صورت گزیده می توان به : امکان تنظیم سرعت به شکل مورد نیاز،محاسبات کالری مصرفی به وسیله پارامتر های قابل مشاهده بر روی مانیتور، برای رفع و درمان بیماری های قلبی و عروقی ، استفاده در هر ساعت از شبانه روز و دسترسی راحت و آسان برای تمرین مداوم، نشاط آوری و ایجاد آرامش در فرد به واسطه تمرین برنامه ریزی شده و مناسب اشاره کرد.

در هنگام خرید به چند نکته باید دقت نمود :

تطبیق دادن انواع مدل های تردمیل با بودجه مورد نظر ما می تواند یک کار واقعا کسل کننده ای باشد. اما خرید بهترين مدل در حدود قيمت مناسب، يك هنر می باشد. تردمیلی که ثابت کامل داشته باشد و بتوان با آن یک تمرین مداوم داشت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اگر تردمیل در هنگام دویدن ایجاد لرزش کند اصلا برای ورزش و تمرین مناسب نبوده و باعث آسیب رسیدن به ستون فقرات و عضلات پا می گردد.به مكان نگهداري بازوها و پهناي كمربند وسيله دقت كنيد. آلودگي صوتي توليدي از موارد ديگري می باشد كه باید مورد توجه قرار گیرد. هنگام استفاده از تردمیل معمولا افراد از ضبط صوت و یا تلوزیون استفاده می کنند باید میزان نویزصوتی به گونه ای باشد تا این کار را بتوان انجام داد و ایجاد تداخل نکند .

تردمیل برای چه افرادی مناسب نیست؟

تردمیل برای افرادی که زانوهای شدیدا پرانتزی دارد و اشخاصی که تحت عمل دیسک کمر قرار گرفته اند و گروهی که دارای سابقه پیچ خوردگی پا به صورت مکرر دارند اصلا مناسب نمی باشد.دویدن بر روی تردمیل دقیقا مشابه با دویدن بر روی زمین نیست چون دویدن بر روی زمین نمی توان برنامه ریزی سرعت و شیب بر روی آن انجام داد اما در این حالت تردمیل سرعت را تنظیم کرده ، برنامه های آماده دارد و بعد از هر مرحله دویدن بر روی تردمیل می توان آن را ثبت کرد و با دفعات بعدی عملکرد را مقایسه کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :